1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İnternet 3D oluyor


 1. BoOoOS

  BoOoOS rank8

  Kayıt:
  20 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.346
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  pc donanım
  Şehir:
  suz
  WebGL ile tarayıcılara 3 boyut desteği...

  Bir süredir devam eden "3 boyutlu internet" çalışmaları sona yaklaştı: 3D internet nasıl olacak?

  Ekran kartları oyunlar sayesinde gelişiyor. Bu gelişmiş ekran kartlarındaki modern grafik işlemciler de yeni imkanlar sunuyor. İki açık kaynak uygulama, donanım destekli 3D web grafikleri için bu güçlü GPU'lardan yararlanacak.

  Khronos Group, WebGL çalışma grubunun detaylarını gösterirken SIGGraph 2009 kullandı. OpenGL API setindeki gelişmeleri de tanıttı.

  WebGL ilk olarak Mart ayındaki Games Developer Conference'ta tanıtılmıştı. WebGL interneti iki boyutlu olmaktan çıkartmak ve üçüncü boyuta taşımak amacıyla geliştirilmiş bir proje.

  Khronos yaptığı açıklamada WebGL'nin JavaScript'in OpenGL ES 2.0'a bağlantısını belirleyeceğini söyledi. Bu sayede OpenGL veya OpenGL ES destekleyen herhangi bir internet tarayıcı 3D grafikleri destekleyecek. WebGL, HTML 5 standartlarında açıklanan Canvas'tan da yararlanacak.

  WebGL'in üyeleri arasında AMD, Ericsson, Google, Mozilla, Nvidia ve Opera var. Microsoft ve Apple'ın dahil olmaması dikkat çekici. Ancak katılmayanlar da karşı değil. WebGL, Apple'ın iPhone'da da kullandığı Safari internet tarayıcının 3D donanım hızlandırmasından faydalanmasını sağlayacak. Apple WebGL'e dahil olmasada OpenCL'de çok aktif bir üye.

  Gelecek yılın ortalarında yayınlanacak olan WebGL, açık kaynak kodlu bir Web 3D standartı olarak internetin yüzünü değiştirebilir.