1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Intel'den yeni işlemci derecelendirme sistemi!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.456
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Intel'den yeni işlemci derecelendirme sistemi!

  Intel Pentium işlemcisinden beri hem AMD, hem de Intel piyasaya sundukları işlemcilerin performanslarının tüketici tarafından kolayca anlaşılması için bazı derecelendirme sistemleri geliştiriyorlar, ancak işlemci performansındaki gelişmeler bu sistemleri kısa sürede geçersiz kılıyor. Bu alandaki çalışmalarına bir süre ara veren Intel, şimdi yepyeni bir derecelendirme sistemiyle karşımızda.

  Firmanın yeni sistemi, işlemcileri yıldızlarla puanlıyor, en yüksek düzey işlemciler 5 yıldıza sahip. Yıldızlar sadece performansa göre verilmiyor, işlemcinin çekirdek sayısı ve sahip olduğu ek özellikler de yıldız sayısını etkiliyor.

  Yeni sistem uyarınca Intel'in 5 yıldızlı işlemcileri Core i7 işlemcil ailesi ve QX9000 serisi işlemciler. Dizüstü bilgisayarlardaysa X9000, T9000, P9000 gibi 9000'li serilerin hepsi 5 yıldız kategorisinde. Masaüstü bilgisayarlarda çok yaygın kullanılan E8000 serisi 4 yıldız, E7000 serisiyse 3 yıldız alıyor. Celeron E1000 serisiyse sadece tek yıldızlık bir işlemci.

  Intel, bu yeni yıldızlı sistemle birlikte işlemci logolarını da baştan düzenlemiş ve yıldızları da içeren yeni bir etiket tasarlamış. Altta bir örneği gözüken bu etiketin işlemci kutuları üzerinde yer alacağı belirtiliyor. Görüleceği üzere yeni logolar eskisine göre daha kompakt yapıdalar.

  Intel'in yeni sistemi ve hangi işlemcilerin hangi kategoriye girdikleri konusunda bilgiler için tıklayınız.

  [​IMG]
   
 2. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A

  Logolar hoş sistem guzel ^^