1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Intel'den ilginç uygulama: Fark öde, işlemci kilitlerini aç


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Intel'den ilginç uygulama: Fark öde, işlemci kilitlerini aç


  İşlemci üreticilerinin düşük düzey işlemcileri üretmek için genellikle daha üst düzey işlemci çekirdeklerini kullandıkları bilinen bir gerçek. Firmalar tek bir işlemci yongası üretip, bu üretilen yonga üzerindeki çekirdeklerde var olan kimi özellikleri üretim aşamasında kapatarak düşük modelleri elde ediyorlar. Bu uygulama, her işlemci modeli için ayrı ayrı kalıplar hazırlanıp üretim yapılmasından çok daha ucuza gelen bir yöntem. Bu üretim tekniğinin bir yan etkisiyse, özellikle AMD işlemcilerde eskiden beri gördüğümüz ön bellek miktarını yükseltme ya da kilitli olan ek çekirdekleri aktifleştirme uygulamaları.

  Özellikle AMD işlemcilerdeki "çekirdek açma" konusunun son aylarda fazlasıyla gündemde olması Intel'in de ilgisini çekmiş olacak ki, firma çok tartışılacak bir uygulamaya gitmiş. Intel'in henüz çok kısıtlı bir çerçevede başlattığı uygulama, özellikleri azaltılmış düşük model işlemcilerin fiyat farkı ödenerek bu eksiltilmiş özelliklere kavuşturulmasını sağlıyor. Örneğin normalde HyperThreading özelliği içermeyen işlemciniz, belli bir ücret karşılığı satın aldığınız şifre ve Intel'in özel yazılımı sayesinde HyperThreading özelliği kazanıyor.

  Intel Upgrade Service adı verilen sistemin ilk uygulamalarından birini, Engadget sitesi görüntülemiş. Sitenin ABD'de BestBuy mağazasında görüntülediği yükseltme lisansı, Gateway firmasının SX2481 modeli bilgisayarını hedefliyor. Kullanıcılar, 50$ fiyatla satılan yükseltme lisansını satın alıp, ilgili uygulamayı çalıştırdıklarında sistemlerindeki Pentium G6951 modeli işlemciye 1 MB L3 ön bellek ekleniyor, ayrıca daha önce olmayan HyperThreading özelliği aktif hale geliyor.

  Intel'in henüz kısıtlı kapsamlı bir deneme yürüttüğü sistemin ileride tüm işlemcileri kapsayıp kapsamayacağı henüz belli değil. Tabii oyun ve uygulamaların kopya koruma sistemlerini aşmak konusunda uzmanlaşmış, kırıcı (cracker) olarak bilinen kişilerin Intel'in yükseltme uygulamasını kırarak sırlarını çözmesi, bedava yükseltme araçları yayınlaması da olası. Öyle gözüküyor ki donanım meraklıları olarak bu konuyu çok yakından izlememiz gerekecek.

  Intel'in konuyla ilgili sitesine retailupgrades.intel.com adresinden erişilebiliyor.


  [​IMG]