1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Intel, disk boyutunu 400 kat küçülttü


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  Duyurulan 16 GB’lık SSD diskin ağırlığı 1 gramdan bile daha az.
  [​IMG]
  ntel, dünyanın en küçük SSD diskini ürettiğini duyurdu. Z-P140 PATA olarak adlandırılan 16 GB'lık kapasiteli SSD (Solit State Device) disk, 1 gramdan daha hafif ve boyutları kalınlığı ise sadece 1.8 mm. Şu anda yeni model laptoplarda kullanılan 1.8 inçlik SSD disklerle karşılaştırıldığında Intel Z-P140 PATA, 400 kat daha küçük ve 75 kat daha hafif.

  Özellikle cep telefonu, medya çalarlar gibi mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanan bu disk halihazırda kullanılmakta olan PATA (Parallel-ATA) arabiriminden veri iletişimi sağlıyor.

  Bu yeni SSD diskin hızına gelince; Intel Z-P140 saniyede 40 MB okuma ve 30 MB yazma hızına sahip. Tabi bu diskin en büyük avanatajı ise sadece 300 miliwatt güç tüketmesi. Disk boşta olduğu durumlarda ise güç tüketimi 1.1 miliwatt'a kadar düşüyor ki bu rakamlar mobil cihazların pil ömrü açısından çok önemli.

  SSD disk nedir?
  Günümüzde kullandığımız sabit diskler veri aktarımında son derece hızlanmış olsalar da mekanik yapıda olduklarından hala çok yavaştırlar. SSD diskler, mekanik disklerin yerine daha hızlı ve çok daha az enerji harcayan flaş belleklerin kullanılması fikriyle ortaya çıkmıştır.

  Ayrıca SSD'lerin içinde hareketli parça olmadığı için günümüzün mekanik disklerine göre çok daha avantajlı bir yapıdadır. Şu anda çok pahalı olan SSD'ler yakın zaman içerisinde standart hale gelecek. Bu geçiş sürecinde ise bildiğimiz sabit disklere 512 MB, 1 GB gibi daha ufak flaş bellekler eklenerek hibrid diskler kullanılıyor. Hibrid diskler yeni model dizüstü bilgisayarlarda halihazırda kullanılıyor.
   
 2. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  yakında incir çekirdeği kadara olur heral Wink