1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İnsan dışkısındaki bir bakteri yakıt üretiyor


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus
  Genetik olarak değiştirilmiş bakteriler, çerçöp yiyerek istenilen fosil yakıtın taklidini üretebiliyorlar, üstelik salgıladıkları bu yakıt daha bile çevre dostu.

  [​IMG]

  Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren LS9 isimli firma, insan dışkısında bulunan E.Coli isimli bakteriyi genetik değişime uğratarak, şeker içeren herhangi bir şeyi ayrıştırıp karbon zincirleri halinde tekrar birleştirir hale getirdi.

  Ne olur ne olmaz, insanlara hastalık bulaştırmayan türünden seçilip değiştirilmiş E.Coli'ler, etanol üretiminin aksine mısıra muhtaç değil.

  Şeker kamışından talaşa, molozdan samana kadar her şeyi "yiyebiliyorlar". Bu da mısırın etanol üretimine ayrılmasının yiyecek fiyatlarının artırmasının önüne geçiyor.

  Ayrıca projenin başındaki bilimadamları, bakterinin genetiğini biraz daha kurcalayıp istedikleri yakıtı salgılatır hale getirebileceklerini belirtiyorlar.

  Bakteri mazotu, doğada bulunan mazotun aksine sülfür içermediği için, asit yağmurlarına sebep olan hava kirliliğine, benzen içermediği için de kansere yol açmıyor.

  Ayrıca, şu an kullanılan petrol ürünleriyle çalışan cihazlara gayet uyumlu, yani etanol gibi bir altyapı değişikliği gerektirmemesi avantajı da var.
   
 2. TheOne

  TheOne rank8

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.032
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  cehennemin dibi
  Sistem ne kadar harika yaratılmış ancak bunun kıymetini bilmiyoruz.
   
 3. LiFeGuaRD

  LiFeGuaRD rank8

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  sandalyeye yapışmış durumda...
  bakteriler genellikle nerde yaşar sölede oraya mıçem :D:D