1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İnsan Bedeniyle Ses Duvarı Aşılacak!


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Avusturyalı rekortmen pilot Felix Baumgartner, 36.5 kilometreden daha yüksek bir irtifadan, yani yolcu uçaklarının olağan irtifasından 4 kat yükseklikte bulunan stratosferden atlayarak tarihte ilk kez ses duvarının insan bedeniyle aşılması rekoruna imza atacak.

  [​IMG]

  2010 yılının Aralık ayında gerçekleştirilecek rekor atlayış ile tarihte ilk kez ses duvarının insan bedeni ile aşılması rekoru gerçekleşmiş olacak. Stratosfere çıkarılan özel bir kapsülden atlamayı planlayan Baumgartner, aynı zamanda bu atlayış ile 'en yüksek insanlı balon uçuşu', 'en yüksekten atlayış', 'en yüksek serbest düşüş' alanlarında dünya rekoru kırmayı planlıyor. Proje ile ayrıca hava sahası güvenliğini artıracak yeni araştırma verileri elde edileceği belirtiliyor.

  İNSAN BEDENİNİN NASIL TEPKİ VERECEĞİ BİLİNMİYOR

  İlginç rekor denemesiyle ilgili düşüncelerini aktaran Felix Baumgartner, "Bu kelimenin tam anlamıyla bilinmeyene atlayış. İnsan bedeninin ses duvarının aşılmasına ne tepki vereceğini kimse tahmin edemiyor" diye konuştu.

  Rekortmen pilotun bu göreve hazırlanmak üzere, yüksek irtifa atlayış rekorunun şu anki sahibi emekli ABD Hava Kuvvetleri Albayı Joe Kittinger ile çalışmalar yaptığı belirtildi.

  Stratosferde hava direncinin düşük irtifalardakinden daha düşük oluşu, Felix Baumgartner'ın hızla ilerlemesini olanaklı kılacak. Baumgartner, serbest düşüşünün ilk 37 saniyesi içerisinde, yoğunlaşan hava tarafından gitgide yavaşlatılmadan önce ses hızını aşacak. Böyle yoğun şekilde hızlı bir ilerlemeye rağmen vücudunun pozisyonunu korumak ise olağandışı bir başarı olacak.

  ZENITH YİNE EN UÇ KOŞULLARA MEYDAN OKUYACAK

  Bu son derece tehlikeli görevin ana sponsorlarından biri de İsviçreli saat üreticisi Zenith. Zenith, son birkaç yıldır zor koşullar altında saatlerinin performanslarını deneyerek dünya rekorlarına imza atıyor.

  Ünlü kutup kaşifi Jean-Louis Etienne ile kutuplarda test edilen Zenith saatleri, şimdi de ses üstü yolculukta denenecek. Stratosferdeki görev, saatin güvenilirliğini sıcaklık, basınç, hız, sürtünme anlamında en uç koşullar altında test etmiş olacak. Atlayış başarılı olursa Zenith dış çevreyle temas
  halinde ses duvarını aşan ilk saat üreticisi olacak.

  Zenith CEO'su Jean-Frederic Dufour, rekor denemesi ile ilgili açıklamasında, "Öncü ruh, Zenith'i en iyi tanımlayan ifade. Keşfedilmemiş alanlarda çok kereler öncü olduk. Saatlerimiz en büyük maceralardan bazılarına katıldı: Kaşif Roald Amundsen'in Kuzey ve Güney Kutupları'nı keşfi, Mahatma Gandhi'nin Hindistan'ın bağımsızlığı için verdiği barışçı mücadele, Monako Prensi 1. Albert'ın ekoloji biliminin temellerini atması, Louis Bleriot'nun Kanal geçişi, John F. Kennedy'nin politik eylemi, gelmiş geçmiş en
  iyi futbolculardan Michael Platini'nin başarıları ve Fransız doktor Jean-Louis Etienne'in Kuzey Kutbu'nu tek başına balonla geçişi. Hepsi Zenith'in büyüleyici mekanizmasıyla özdeşleşen ve tarihte önemli yer tutan başarılar" ifadelerini kullandı.​
   
 2. Addicted

  Addicted olduser

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  10.418
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Homeless
  kolpaçinodaki gibi patlamasın buda :lol:
   
 3. peihai

  peihai  

  Kayıt:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.193
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  58
  Şehir:
  lethe
  Bro neden Bir Türk ismi yok orada ya inceliyorumda açtığın konuları tecavüz,cinayet,yolsuzluk gibi haberler hep Türklerde.Ne hale gidiyoruz ya... :cry: :cry:
   
 4. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bilim adına , teknoloji , insan/hayvan hakları vs.. türde Türkiye'yi gururlandıracak haber olduda ben yayımlamadım mı ?

  Üzgünüm ama , Türkiyenin gerçekleri :(