1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   erix

İngiltere'de korkutan hazırlık


 1. +Dejavu+

  +Dejavu+ Bilgiliyim

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.209
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]
  İngiltere'nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sarah Mooney, İngiltere'nin Suriye'deki tahliye planını Hatay'da açıklayacaklarını söyledi.
  Ayrıca İngiliz heyeti tahliyeler için Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarında incelemelerde bulundu.

  Mooney, beraberinde İngiliz Konsolosluk Hizmetleri Direktörü Susan Wilson ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

  Ortadoğu'da barışı desteklediklerini ifade eden Mooney, “Suriye'de olası kaos sonrasında neler yapılabileceğini ve Suriye'de bulunan yaklaşık 4 bin İngiliz vatandaşımızın nasıl tahliye edileceği konusunda bir ön çalışma yapıyoruz. Dileğimiz orada herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması” dedi. Mooney ayrıca, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda destek verdiklerini kaydetti.

  ATSO Başkanı Çinçin de Suriye'de iç savaşın çıkmaması ve İngilizlerin de tahliyesine gerek kalmaması temennisinde bulundu. Antakya'da medeniyetlerin bir arada kardeşçe yaşadığını ve bunun tüm dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Çinçin, şöyle devam etti: “Hatay her dinden insanın ibadetini rahatça yapabildiği bir şehir. Hatay sınır şehridir. Suriye ile Türkiye arasında vize muafiyeti var. Bu ülkeyle aramızda ticari ilişkilerimiz bulunuyor ve bunu daha aktif hale getirmek istiyoruz.”

  Türkiye'nin AB üyelik sürecinin uzamasının kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Çinçin, “Bu konuda ülkemize karşı yapılan bazı haksızlıkların giderilmesini bekliyoruz. Bunun dışında AB ülkelerinde mallarımızın serbest dolaşımını ve iş adamlarımızın bu ülkelere giriş çıkışlarında kolaylık istiyoruz” dedi.