1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İncirlik'teki ABD üssü hareketlenebilir


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...
  [​IMG]
  ABD'nin Adana'daki İncirlik Üssü'ne ilişkin bir makale yayınlayan Fransız Le Monde gazetesi, şu aralar oldukça sakin olan üssün önümüzdeki günlerde hareketlenebileceğini yazdı. Gazetenin, Adana'ya gönderdiği muhabiri Nicolas Bourcier, İncirlik'teki durumu, "Sadece yarım düzine Amerikan kargo uçağı yükleri almak için bekliyor.

  Havuz, base-ball ve golf sahası bir yükselen güneşe terk edilmiş gözüküyor. Sadece, yeni açılan Starbucks kafe ve ana komutanlık binası hayat emaresi veriyor. Üste operasyonlardan sorumlu Albay Philip McDaniel, 'Bir süredir telefonlarının bile çalmadığını söylüyor.'" şeklinde tasvir etti. Amerikalı komutanın "Fakat, en üst makamlarda İncirlik'in konuşulduğunu biliyorum." diyerek üssün önümüzdeki günlerde tekrar birinci plana çıkacağını öngördüğü belirtilen haberde, üssün ABD için Irak'tan çekilme ve Afganistan'daki birlikleri güçlendirme aşamasında "önemli bir rol oynayacağı" ifade ediliyor. Farklı sivil toplum kuruluşlarına göre, ABD'nin doksan B61 nükleer savaş başlığını İncirlik'te sakladığına da dikkat çeken Fransız gazeteci, bu soruyu Albay McDaniel'e de sormuş. Fakat, McDaniel, kısa keserek "bu konu hakkında konuşmayacağını" bildirmiş. ABD'nin dünyadaki askerî operasyonlarının yüzde 50'sinin Türkiye üzerinden gerçekleştiği bilgisine yer verilen haberde Usame Bin Ladin'in bu yüzden İncirlik'i hedefleri arasına koyduğunu hatırlattı.

  Öte yandan, Türkiye'nin son dönemde yürüttüğü bölgesel arabuluculuk girişimlerine dikkat çeken gazete, Türklerin Bush yönetiminden kaynaklanan gerilimli yılların ardından, Washington'un da "yeşil ışığıyla" uluslararası siyasette öne çıkmaya başladığını yazdı.