1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İmralı'ya Google rötuşu


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  İmralı'ya Google rötuşu
  Tüm dünyayı sokak sokak bilgisayar ekranlarına taşıyan 'Google Earth'ten, İmralı'ya sansür


  [​IMG]

  Adaya 'tepeden' bakıldığında teröristbaşı Öcalan'ın kaldığı cezaeviyle kışlalar ve binaların beyaz bir örtüyle gizlendiği görülüyor.

  Dünyanın dört bir yanında askeri, siyasi, ekonomik açıdan stratejik öneme sahip tüm noktaların, koordinatlarıyla birlikte görülebildiği Google Earth'ten terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın hapis cezasını çektiği 'İmralı Adası'na perde. Google Earth'e girilip Mudanya açıklarındaki adaya bakıldığı zaman cezaevi, kışla ve binaların gizlendiği görülüyor.
  26 Haziran 2009'da yüklenen görüntülerde, Öcalan ve geçen yıl adaya gönderilen 5 mahkumun kaldığı cezaevi, askeri tesisler ve kritik noktalar beyaz örtüyle kamufle edilmiş durumda.
  İmralı'ya Google sansürü bununla da sınırlı değil. Ada'ya 'tepe'den bakanlar, ne 20. yüzyıl başlarına değin varlığını koruyan üç Rum köyündeki bin 200 kişinin kullandığı 250 konut ile bir okul ve üç manastırı, ne de 1935'te kurulan Türkiye'nin ilk yarı açık cezaevi ile buradaki mahkumların çalışması için inşa edilen sabun ve konserve fabrikası gibi binaları görebiliyor.

  HAVADAN FİRARA ÖNLEM Mİ?
  Eski Başbakanlardan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın cezalarının infaz edildiği ada. Google'da bol makilik ve beyaz örtülerle görülüyor. Fotoğraf kutusu tıklandığı zaman ise karşısına sadece deniz çıkıyor. Görüntülere göre İmralı, üzerinde hiçbir yapının bulunmadığı boş bir ada. Uygulamanın Öcalan'ın olası bir havadan firar girişimine karşı önlem olduğu sanılıyor.

  SİLİVRİ'YE SANSÜR YOK
  Google Earth'de, Ergenekon sanıklarının kaldığı Silivri ile Balyoz Harekat Planı kapsamında tutuklanan isimlerin yattığı Metris Kapalı Cezaevi'ne yönelik bir sansür yok.

  PENTAGON YASAKLAMIŞTI
  Ekİm 2007: El-Aksa Şehitleri Tugayı, Google Earth'ü kullanarak İsrail'e roket saldırısı düzenlemeyi planladı.
  Şubat 2008: Londra'da parlamento binası çatısını işgal eden eylemcilerin, Google Earth'ten yararlandığı ortaya çıktı.
  Mart 2008: Teksas'taki Amerikan askeri üslerinin fotoğrafları yayınlanınca, Pentagon Google'ı uyardı. Google, 24 saat geçmeden görüntüleri kaldırdı, 'Yanlışlık oldu' açıklaması yapıldı.