1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İmralı da kürtçe açılımı.


 1. Tatanga

  Tatanga rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.198
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sakarya Atatürk Stadı Maraton ;)

  "Demokratik Açılım" Sürecinde, İmralı'da da "Kürtçe Açılımı" Yapıldığı Ortaya Çıktı.  İmralı’da tek kişilik Kapalı Cezaevi’nde kalan Abdullah Öcalan, haftada bir avukatları, 15 günde bir de birinci dereceden akrabaları ile görüşebiliyor. Öcalan’a avukatları ile 1 saat, aile bireyleri ile 30 dakika görüşme hakkı tanınıyor. Görüşme, görevliler eşliğinde avukatları ile “açık”, aile bireyleri ile ise bir camın ardından telefonla gerçekleşiyor.

  Edinilen bilgiye göre, “Demokratik açılım” sürecinde Öcalan’ın durumuna ilişkin iyileştirme önerilerine olumsuz yanıt verilmesine rağmen, ilginç bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanlığı’nın Öcalan’ın yanına 9 mahkumu daha göndermek için çalışma başlatmasının ardından resmen açıklanmayan bir “iyileştirme” daha yapıldığı ortaya çıktı.

  Görüşlerde yakınlarıyla Kürtçe konuşmasına izin verilmeyen ve “Kürtçe konuşulması durumunda görüşmenin sona ereceği” uyarıları yapılan Öcalan’ın, geçtiğimiz hafta kız kardeşi Fatma Öcalan ile Kürtçe konuşmasına olanak tanındığı öğrenildi. Daha önceki görüşmelerde Kürtçe konuşmaması için uyarılan Öcalan’a bu kez uyarıda bulunulmadı.

  Kürtçe konuşma izni Haziran’da verildi

  Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında Tüzüğün 88. maddesinde, Haziran ayında yapılan değişiklikle, tutuklu ve hükümlülerin, aileleriyle telefonda Kürtçe konuşmasına olanak tanındı. Danıştay tarafından onaylanan mevcut yönetmeliğe, “Telefon görüşmeleri Türkçe yapılır. Ancak hükümlünün, kendisinin veya görüşeceğini bildirdiği kişinin Türkçe bilmediğini beyan etmesi halinde, konuşmanın yapılmasına izin verilir ve konuşma kayda alınır. Kayıtların incelenmesi sonucu, konuşmanın suç teşkil etme ihtimali olan faaliyetler için kullanıldığının anlaşılması durumunda, hükümlünün bir daha aynı kişiyle Türkçe’den başka bir dille konuşmasına izin verilmez” ifadeleri eklendi.

  - Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017