1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İlk Jenerasyon Fusion İşlemcisinin GPU Özellikleri Netleşiyo


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  - Resim Silinmiş.​

  AMD'nin uzun vadeli iş planları arasında yer alan en önemli projelerden biri de hiş şüphe yok ki Fusion teknolojisi. ATi'yi satın almasından bu yana yani yaklaşık iki yıldır cpu+gpu teknolojisi üzerine çalışan firmanın bu yöndeki ilk somut adımını önümüzdeki sene içerisinde atarak Swift kod adlı ilk jenerasyon Fusion işlemcisini duyurması bekleniyor. 45nm SOI teknolojisiyle hazırlanacak ilk Fusion işlemcisinin sahip olacağı grafik işlem biriminin detayları yavaş yavaş netleşmeye başlıyor.

  Tayvan anakart endüstrisinden alınan bilgilere göre ilk Fusion işlemcisi dahilinde RV710 tabanlı grafik işlem ünitesi kullanılacak. Daha önce belirttiğimiz gibi ilk jenerasyon Fusion işlemcileri native yani doğal tasarıma sahip olmayacaklar yani cpuve gpu aynı çatı altında buluşacak fakat gpu'nun cpu üzerine entegre edilmesi ikinci jenerasyonu Fusion işlemcileriyle mümkün olacak gibi görünüyor. İlk jenerasyon Fusion işlemcisinde kullanılacak grafik işlem biriminin Kong kod adıyla anıldığı ve Eylül ayında duyurulacak RV710 gpu'sunu baz alacağı ifade ediliyor.

  Yapılan açıklamalara göre ilk jenerasyon Fusion (Swift) işlemcisinin sahip olacağı gpu üzerinde 40x paralel işlem birimi yer alacak. DirectX 10.1 destekli olmasının yanında yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma yeteneğine de sahip olması beklenen gpu 600-800MHz arası çekirdek saat hızına sahip olması bekleniyor. RV710 gpu'sunun yarısı kadar yani 4x ROP ünitesiyle geleceği belirtilen gpu'nun 780G yonga setinde kullanılan Radeon HD 3200 IGP'sine göre 1.5x daha hızlı olacağı belirtiliyor.

  Elimize ulaşan bilgilere göre 128-bit bellek veri yolu desteğine sahip olacağı belirtilen gpu öte yandan Hybrid Crossfire desteği de sunabilecek. Maksimum güç tüketiminin 5-8 watt arası olması beklenen gpu'nun bekleme durumunda ise 0.4-0.6 watt arası güç tüketmesi bekleniyor. 2009 yılının ikinci yarısında duyurulması beklenen ilk Fusion işlemcisi muhtemelen ilk olarak mobil sistemlerde yani dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak gibi görünüyor. Öte yandan aynı dönemde Intel'in de Nehalem mimarisini baz alan Havendale kod adlı ve entegre grafik işlemcili yeni cpu'larını duyurması bekleniyor.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017