1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İlk insanı, saç telinden tekrar yarattılar!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  4000 yıl öncesine ait insan saçından yola çıkılarak ilk insanın neye benzediği saptandı!

  Bilimadamları, 4000 yıl öncesine ait bir insan saçından yola çıkarak ilk insanların neye benzediğini saptadı. Bilimadamları bu saptamalara dayanarak ilk insanın resmini çizdi
  .
  BBC’nin ünlü Nature dergisinden aldığı habere göre, Kopenhag Üniversitesi bilimadamları Grönland’ta bulunan ve 4000 yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir insan saçının analizini yaptı. Bugüne kadar bulunan en eski insana ait olduğu açıklanan gen üzerinde yapılan analiz, ilk insanın kahverengi gözlü ve uzun saçlı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca incelenen genin sahibinin saçlarının dökülmek üzere olduğu saptandı.

  Araştırmayı yürüten Kopenhag Üniversitesi ekibinden Prof. Eske Willerslev, saç analizi yapılan insanın Sibirya’dan geldiğini açıkladı. Ekip, DNA örneğinin sahibine, Grönland dilinde “insan” anlamına gelen “Inuk” adını verdi.

  Prof. Willerslev, Inuk’un kalıntılarının Grönland’ta bulunmuş olmasına karşın, bugünkü Grönlandlıların doğrudan atası olmadığını bildirdi. Araştırmalar, Inuk’un “Sakkak” kültüründen geldiğini ortaya çıkardı.
  Araştırma, Inuk’un metabolizmasının soğuk iklim koşullarında yaşayacak şekilde değişim geçirdiğini ortaya çıkardı.

  Prof. Willerslev’e göre arkeolojik kalıntılar, gen sahibinin ait olduğu Sakkakların fok ve eniz kuşu avlayarak beslendiğini ve soğum iklime rağmen ince çadırlarda yaşadıklarını gösterdi.

  DNA analizlerinden Inuk’un ön dişlerinin kürek şeklinde olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca bulunan kulak kirinden yola çıkahn bilimadamları, Inuk’un kulak enfeksiyonu geçirmiş olabileceğini belirledi.

  Genç aşta öldüğü sanılan Inuk’un, kalın saçlarına rağmen kelleşmek üzere olduğu da bilamadamları tarafından saptandı.