1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

----> ~~~İlginç Hayvanlar Ve Hayvanlar Hakkında Bilgi~~~ <--


 1. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Eveet. İlgi Alanım hayvanlar olduğu için size bazı hayvanlar hakkında bilgi ve değişik hayvan türlerini göstereceğim..

  ilk olarak bazı hayvanlar hakkında bilgilere gelelim
  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  Şimdi Gelelim İlginç Hayvan Türlerine

  Tazmanya Canavarı

  Tazmanya canavarı (Sarcophilus harrisii) veya Tazmanya şeytanı, Dasyuridae (yırtıcı keseliler) familyasından bir hayvan türü. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir. Ufak bir köpek ebatlarında ama yapılı ve kaslıdır. Şu anda Dünya üzerinde bulunan en büyük etobur keselidir.

  Bugün sadece Tazmanya Adasında yaşamaktadır. Anakara Avustralya'da tahminen 14. yüzyıl içerisinde nesli tükenmiştir. Evcil kümes hayvanlarının korunması için 1930'lu yıllarda yoğun olarak Tazmanya'da da avlanmışlardır. 1941 yılında Keseli canavarın koruma altına alınmasıyla adadaki varlıkları kendine gelmiştir. Ancak 1990'lı yıllarda baş gösteren bir hastalık, bu hayvanın geleceğini yeniden tehdit etmektedir. Çok yakında tehlike altında sınıflandırmasına girebilir. Tazmanya Hükümeti hastalığın etkilerini azaltmak için önlemler almaktadır. (çok tatlı dimi)
  - Resim Silinmiş.


  Uçan Balık

  Uçan balıklar (Exocoetidae), beloniformes takımına ait bir familya. Bu 50 cinsten oluşan familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. Çoğunun görünüşleri sardalyalara benzer ama bunlarla akrabalıkları yoktur.


  Parexocoetus brachypterusuçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar. Bu familyanın Türkiye'de ki temsilcisi Exocoetus volitans türü, güney Ege denizi ve Akdenizde bulunur.

  Uçan balıklar 1,5 metre yükseklik ile 2,5 metreye kadar uçabilirler. Bazen uçuş yükseklikleri 5 metreye bile varabilir, ve böylece bazen yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebilirler.
  - Resim Silinmiş.


  Dört Yüzgecinin Üzerinde Yürüyen Balık

  ( Yarasa Balık )


  Kırmızı dudaklı yarasa balığı dünyadaki dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balıktır. Yürümek için tasarlanmış yüzgeçleri, tuhaf görünüşlü burnu ve büyük kırmızı dudakları ile balığın son derece ilginç bir görünümü vardır. Yarasa balıklarının kumun üzerinde bir insanın yürümesi gibi dolaşabilmelerini sağlayan organları göğüs yüzgeçleridir. Bu yüzgeçlerini kullanarak yarasa balıkları okyanus zemininde rahatça ayakta durabilir ve yüzgeç uçlarının üzerinde yürürler. Fener balıklarında olduğu gibi yarasa balıklarının da burunlarının altında, diğer balıkları kandırmak için olta olarak kullandıkları küçük deri parçaları vardır. Yarasa balıkları etçil hayvanlardır. Bu oltayı kullanarak diğer balıkları, yengeçleri, kurtçukları ve deniz taraklarını yerler.
  - Resim Silinmiş.


  Angora Tavşanı

  Ankara tavşanının kökeni Ankara yöresidir. 1700’lü yıllarda İngiliz denizciler tarafından Fransa ve İngiltere’ye götürülmüştür. Günümüzde başta Çin olmak üzere Fransa, Almanya, Macaristan, Arjantin, Şili, Brezilya’ da yaygın olarak Ankara tavşanı üretimi yapılmaktadır.

  Ankara tavşanı yetiştirilmesinin ilk amacı yün üretimidir. Diğer tavşanlarda tüyler sadece 5 hafta uzarken, Ankara tavşanının tüyleri, folikül yapısından dolayı 14 hafta kadar uzayabilmektedir. Ankara tavşanının ayrıca eti, gübresi ve derisinden de faydalanılır.

  Ankara tavşanı ülkemizin her iklim bölgesinde başarı ile yetiştirilebilir. 500 kadar Ankara tavşanının bakımı için bir kişi yeterlidir.

  Ankara tavşanının yaygın olan tipleri :

  Fransız Angorası : 3,5–4,5 Kg. ağırlığında, beyaz ve farklı renklerde olabilir. Yün kalitesi iyidir.

  Alman Angorası : Ortalama 4 Kg. ağırlığında ve beyaz renklidir. Yünü yumuşak ve yün verimi yüksektir.

  İngiliz Angorası : kısa ve 2,5-3,5 Kg. ağırlığındadır .

  Giant Angorası : 3,5-4,5Kg. dır. Alman Angorasına benzer.

  Satin Angorası : 2,9-4,3 Kg dır. Yünleri daha parlak, ince yapılı ve ekonomik değeri yüksektir. Oldukça hassas ve ürkek olduklarından bakımı zordur. OFFF Kedi kadar buneee
  - Resim Silinmiş.  İMPARATOR TAMARIN MAYMUNU (Saguinus imperator)

  Ortalama uzunluğu 60 cm. olan ve Brezilya,Bolivya ve Peru ormanlarında yaşayan bu hayvanın en tipik özelliği birzamanların ünlü Avusturya imparatoru Franz Josef’inkini anımsatan uzunbıyıklarıdır. Kuyruklarında yuvarlak renk şeritleri bulunmaz.Kulaklarının biçimi ve yüzlerindeki kılların miktarıyla birbirlerindenayrılırlar. Çok minikler orta yaşta olanlar 2 avuç kadar.
  - Resim Silinmiş.


  Karınca Yiyen

  Aardvark (Orycteropus afer), Karınca Yiyen olarak da bilinir, anavatanı Afrika olan orta büyülükte bir memeli hayvan. İsmi Hollandaca ya da Afrikancada yer domuzu manasına gelir. Bu isim Avrupa'dan gelen ilk kolonistler tarafından domuzu andırdığı düşünüldüğü için verilmiştir. Ancak Aardvark biyolojik sınıflandırma olarak domuz ile yakın akraba değildir ve kendine has bir takıma konulmuştur.

  Bir gece hayvanıdır ve neredeyse yalnızca karınca ve termit yiyerek beslenir. Bu yüzden ülkemizde karınca yiyen adı ile de anılır. Aardvark tarafından yenilen tek meyve ise Aardvark hıyarı (Cucumis humifructu) ya da aardvark kabağıdır.Anavatanı Güney Afrika olan ve yeraltında yetişen bir çeşit hıyardır. Aardvark bu bitkiyi genelde içinde bulunan su yüzünden yer ve bu bitkinin tohumlarının dışkı ile yayılmasını sağlar.

  Sahra Çölü'nün güneyinde yaşarlar. Yani Afrika kökenli bir hayvandır. Çölde yaşamazlar. Çalılıklar ve savanaların besin bulunabilen bulunurlar. Aynı zamanda ormanda da yaşarlar.

  Karınca çekmeye yarayan uzun bir ağzı vardır. Dinozorlara benzeyen bir kuyruğa ve tüylü bir vücuda sahiptir. Genellikle ağırlıkları 40 ila 65 kilogram ve boyları da 1 ila 1.3 metre arasındadır ancak oldukça ağır ve uzun olan kuyruğu ile beraber 2.2 metreyi bulur.
  - Resim Silinmiş.


  Yıldız Burunlu Köstebek


  San Diego Vanderbilt Üniversitesi’nden Kenneth Catania isimli bir bilim adamı, yıldız burunlu köstebeklerin ilginç görünüşlü burunları üzerine bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın sonunda köstebeklerin burunlarının dokunmaya karşı aşırı duyarlı olduğu sonucuna vardı. Ayrıca çalışması esnasında bu oranların daha doğmadan önce, cenin halinde iken belirlenmiş olduğunu ortaya çıkardı.
  İnsan Elinden Daha Hassas Bir Dokunma Duyusu
  Amerika’nın doğusunda görülen ve toprak altında tüneller kazarak yaşayan bir köstebek türünün burnu 22 adet uzantıdan oluşan bir yıldız şeklindedir. Bu ilginç görünümlü burnundan dolayı yıldız-burunlu köstebek olarak adlandırılan bu canlı uzun yıllar süren araştırmaların konusu olmuştur.
  Bu araştırmalar sonucunda da köstebeğin burnundaki uzantıların koku alma ile bir ilgisinin olmadığı ve köstebeğin toprağın içindeki küçük böcekleri bu uzantılarla dokunarak hissettiği ortaya çıkmıştır. İşte yıldız-burunlu köstebeğin, son derecede hassas olan bu doku hissi, araştırmacıları hayranlık içinde bırakmaktadır. Vanderbilt Üniversitesi’nde bir beyin araştırmacısı olan Ken Catania da, yıldız-burunlu köstebeği bu özel burun yapısından dolayı, “yeryüzündeki memelilerden en gelişmiş dokunma hissine sahip” canlı olarak tarif etmektedir. (1)
  Bu hayvanın diğer köstebeklerden tek farkı, hayvana burnunun etrafına yapıştırılmış minyatür eller görünümü veren uzantılardır. Yıldız-burunlu köstebek bu uzantıları sayesinde ilgilendiği cisimleri detaylı bir şekilde inceler ve onları çok yoğun bir şekilde hisseder. İşte bu köstebeği bilim adamlarına onlarca yıldır araştırma konusu yapan da, köstebeğin yıldıza benzetilen bu uzantılarının fonksiyonlarıdır.
  - Resim Silinmiş.


  Armadillo

  Armadillo, ana yurdu Güney Amerika olan plasental memeli. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunur, temel yiyeceği böceklerdir. Yiyecek bulmak için toprağı kazarlar, koku alma duyuları çok geliştiğinden böcekleri bulabilirler. Toprağı kazarken çok hızlı davranır ve bu süre içinde burunları toprak ile temas hâlinde olduğundan nefesini tutarlar. Armadilloların bir defada 4 yavruları olur ve 4 yavrununda cinsiyetleri aynıdır.
  - Resim Silinmiş.

  Su Semenderi, Axolotl (Ben kendimce 4 ayaklı balık diyorum)  Axolotllar fazla yaygın canlılar değillerdir ancak yapıları itibari ile benzersiz calılarıdır. Axolotllar Meksika'da yaşayan bir tür semenderdir ve halk tarafından yemek olarak tüketilmektedir. Latince adı ise Ambystoma mexicanum'dur.

  Axolotllar diğer semenderler gibi neoteniktir. Yani larvadan yetişkin hale geçerken metamorfoza uğramazlar. Solungaçlı larva form büyür ürer ve suya bağlı bir yaşam sürer. Bazı durumlarda karaya adapte olmak için metamorfoz geçirebilir ancak bu, hayvan için oldukça stres vericidir.

  Axolotller'in inanılmaz bir kendilerini yenileme kabiliyetleri vardır. Vücutlarının bir parçasını kaybetseler bile kendilerini iyleştirip parçayı tekrar oluştururlar.

  İyi bakıldığında 10-15 yıl yaşayan sağlam canlılardır. Derileri ve solungaçları çok duyarlı ve yumuşaktır, bu yüzden çok gerekli değilse ele alınmamalıdır.
  - Resim Silinmiş.


  Aye Aye ( ay ay )

  Bu madagaskar denen esrarengiz adada gerçekdende ilginç hayvanlar yaşıyor.
  Özellikle loriler,galagolar ve lemurlar bu adadanın vazgeçilmezleri.Fakat onların varolduğundan bile haberleri olmayan milyonlarca insan var.

  Boyu 36-44 cm olan bu lemur turu maymunun kuyrugu 25 cm'yi bulur. Genellikle bambu ormanlarinda yasadigi icin "yaldizli bambu maymunu" olarak da adlandirilir. Bocek ve kurtcuklarla beslenir. Avini cok hareketli ve esnek bir yapiya sahip olan orta parmagi ile yakalar. Genellikle ya tek basina ya da cift olarak yasar. Yuvasini bambu ormaninda dallarla yapar. Ciftlesme ve ureme yontemleri hala arastirilan bu hayvan dogal cevresi surekli azaldigindan hizla yok olmaktadir. NOT= Bunun küçük bi köyü öldürdüğü söyleniyor.
  - Resim Silinmiş.


  Alpaka (Vicugna pacos)

  devegiller (Camelidae) familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika'nın And Dağları'nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türüdür.
  Lamalardan biraz daha küçük olmakla birlikte 55 ile 65 kg ağırlıklarıyla onlardan belirgin şekilde daha hafiftirler.
  Renk, genelde tek renkli kahverengi, siyah ya da mavi-gri olup, ender olarak lekelidir. Dikkat çekici olan, 50 cm'ye kadar ulaşabilen uzun tüylerdir.
  Hamilelikleri 240 ile 345 gün arasında değişir ve dişi, Güney Amerika'da "Cria“ adı verilen yavru dünyaya getirir. Bu yavru yaklaşık altı ile sekiz aya kadar emzirilir ve 12 ile 24 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.Bazı araştırmalara göre bu hayvan eşcinseldir. Alpakaların evcilleştirlmesi lamalar gibi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanır. Lama, Güney Amerika'da yük hayvanı olarak hizmet ederken, alpakalar yünleri için üretilmişlerdir. Alpaka mantosu İnka kültüründe bir refah işareti olarak kabul edilmiş, İnkaların ileri gelenleri, büyük alpaka sürülerini güçlerinin bir gösterisi olarak kabul etmişlerdir.
  Bugün Avrupa'da alpakaların önemi sürekli artmaktadır. Örneğin Almanya, ülkedeki alpaka lifleri gereken kaliteye ulaşmadığından bu hayvanları ithal etmektedir. Şu an sadece Almanya'da 2000 alpaka bulunmaktadır.
  - Resim Silinmiş.


  Dumbo Octopus

  Yaklaşık 300 ila 5000 metre derinliklerde yaşayan bu canlı türü octopota türünün en nadir hayvanlarından biridir. Kafalarında ki çıkıklık ve vücut yapıları ile Walt disney 'in uçan fil karakterini andırırlar. Mukusumsu bişey gibi :lol:
  - Resim Silinmiş.


  Bilby ( Bir tür kemirgen fare tavşan karışımı )


  Bir zamanlar Avusturya' da yaygın olan Bilby günümüzde soyu giderek azalan grupta yer almaktadır.Erkekleri dişilerinin hemen hemen iki katı büyüklğünde olan bu hayvan 55 cm ( 21in ) uzunluğu ve 2,5 kg ( 5,5 lb ) ağırlığına erişebilmektedir.
  - Resim Silinmiş.

  Şimdik Azcık Video

  Hani size dediğim 4 ayaklı balık varya o


  Şimdide minik maymunlara gelelim


  Benden Bu kadar inşallah eğelenmişsinizdir..
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. CheckPoint_

  CheckPoint_ rank8

  Kayıt:
  3 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.987
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Fethiye

  Güzel paylaşım ellerine sağlık
   
 3. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Saol Teşekkürler. Beğenmiyecekler diye korkmuştum.
   
 4. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  su semenderi çok tatlı :P
   
 5. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ,

  4 ayaklı yaa :D Videosunuda ekledim izledinmi ?
   
 6. NoMoreLove

  NoMoreLove exlmanager

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.575
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Ankara

  Bende 2 tane kırmızı/siyahlı vardı. ^^


  [​IMG]

  Göründüklerinin aksine, çok yumuşak huylu hayvanlardır. Elime alıp az oynamadım. :curtain:
   
 7. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38

  - Resim Silinmiş.

  Pokemon'da Vardı Galıba Buna Cok Benzeyen Bısey :mrgreen:

  Ps: Resimlerin Uzerıne Yazdıqın Yazıları Okudum Kalanı Zor Geldı Yıne Guzel Paylaşım :muck:
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 8. Brown

  Brown rank8

  Kayıt:
  26 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.308
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  benım arkadaşdada var akvaryumdan kaçıp masadan atlamıştı
   
 9. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  biraz acıkmış o kadar :lol:

  fotoğrafta daha tatlı :mrgreen:
   
 10. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Hemen düzeltiyorum çünkü araştırdığım sitelerde hırçın dediler.
   
 11. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.456
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  hep anlatmak istediğim bu işte TR'de şartlar böyle kötü bakın toruk'un hobisi işi hayvanlar bitkiler alemi şimdi bu gider öss'de edebiyat kazanır buyurun işkenceye oysaki sevdiği işiyapma imkanı verilse başarı gelmez mi ?


  PS : hayranım sana kuzum aynen devam başarılar canımcım :muck: :kalp:
   
 12. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Çok Saol İnşallah İstanbul Veterinerlik Fakültesine gideceğim :kalp:

  Bende Siteye Hayranım :kalp:
   
 13. peihai

  peihai  

  Kayıt:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.196
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  58
  Şehir:
  lethe

  Devegillerden olanı süper yaa
   
 14. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Evet. Alpakalar insancıldır. Evinizin arka bahçesinde bile bakabilirsiniz. Zaten Okuduğunuz gibi 1 yılda 1 anca doğuruyolar.
   
 15. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 16. TorukMacto

  TorukMacto rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  810
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Up Up ^_^