1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

||| Ikariam Rehberi |||


 1. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  :!: :!: :!: ||| Ikariam Rehberi ||| :!: :!: :!:

  [​IMG]

  Nasıl Kayıt Olurum?

  İlk olarak http://www.ikariam.net adresine giriyoruz.

  Oyuna kayıt olmak için "Yeni Kayıt"'a veya "Ücretsiz oyunumuza katıl!"'a tıklıyoruz.

  - Resim Silinmiş.

  elen sayfada oynayacağımız Dünya'mızı , Oyuncu İsmi'mizi , E-Mail'imizi ve Şifre'mizi yazıyoruz.
  Hemen altında da Genel İş Şartları'nı da işaretleyerek oyuna giriyoruz.
  E-Mail adresinize gelen maili de onaylamayı unutmayın.


  [​IMG]

  Oyuna Kayıt Oldum, Ne Yapmalıyım?

  Oyuna ilk başladığınız anda mevcut 40 vatandaşınız bulunmakta. Bu 40 kişinin birkaçını (isterseniz hepsini, isterseniz hiçbirini.) adanızdaki Odun Kampı'na, Ekonomi >> Zenginlik araştırmasını tamamladıktan sonra da adanda bulunan diğer ticaret ürününü çıkarabilirsiniz. Akademi kurarak Bilim Adamı yetiştirebilir, çeşitli konuları araştırması için görevlendirebilirsiniz.

  [​IMG]

  Akademi mi? O da ne? Nasıl kuracağım?

  Akademi'yi, şehrinizin herhangi Kırmızı Bayrak'lı* bir yerine tıklayarak kurabilirsiniz.
  Akademi Bilim Adamı yetiştirilen yerdir. Akademi'nin her kademesi için daha fazla Bilim Adamı yetiştirebilirsiniz.


  [​IMG]

  Şehrimi Nasıl Savunabilirim?

  Kışla inşa ederek asker eğitebilirsin. Bu askerler aldığın saldırılardan şehrini koruyacaktır. Akademi'de çeşitli araştırmalardan sonra yeni askerler eğitmeye başlayabilirsin.
  Gelen saldırılardan korunmada asker yetiştirmenin yanı sıra şehirde Sarı Bayrak** ile gösterilen yere Sur kurabilirsin.
  Sur'un arttıracağınız her kademesi için askerinizin savunması %10 artar.


  [​IMG]

  Diğer Oyuncularla Nasıl Alış-Veriş Yaparım?

  Şehrinde bulunan Mavi Bayrak'lı*** yerlerden birine Ticaret Limanı kurarak mevcut altınınızla Ticaret Gemisi alabilirsiniz. Eğer alışveriş yapacaksanız, Dünya Haritası'ndan kişinin koordinatlarını yazın. Çıkan adaya çift tıklayarak alışveriş yapacağınız kişinin adasını bulun. Adasına tıklayın, açılan sol bölümdeki sayfadan Kaynak Naklet'e tıklayarak alışverişinize devam edebilirsiniz. Bunun yanında Ticaret Merkezi kurarak da alışveriş yapabilirsiniz. Ticaret Merkezi'ni Ekonomi >> Zenginlik araştırmasından sonra kurabilirsiniz.

  [​IMG]

  Kırmızı Bayrak*

  [​IMG]

  Sarı Bayrak**

  [​IMG]

  Mavi Bayrak***

  [​IMG]

  [​IMG]

  Altınım Sürekli Azalıyor. Ne Yapmalıyım?

  Yetiştirdiğin askerlerinin, Bilim Adamları'nın, Savaş Gemileri'nin ve adandaki kaynaklarda çalışan vatandaşlarının saatlik giderleri vardır. Merkez Binası'ndan şehrinin gelir ve giderlerini görebilirsiniz. Eğer gideriniz gelirinizden fazla ise saat başına belli bir miktar altın kaybedersiniz.

  [​IMG]

  Başka Şehirler Kurabilir miyim? Nasıl?

  Evet, yeni şehirler kurulabiliyor. Bilim Adamların Denizcilik >> Yerleşim Planlama araştırmasını tamamladıktan sonra Saray kurabilirsin. Saray kurulduktan sonra da yeni şehirler kurabileceksin. Daha fazla şehir kurmak istiyorsan başkentindeki Saray'ın seviyesini yükseltmek istenecek. Gerekli kaynakları toplayarak yeni şehirler kurabilir, adını bütün oyuna duyurmaya başlayabilirsin.

  [​IMG]

  Şehrimdeki Vatandaşlarım Mutsuz, Ne Yapmalıyım?

  Taverna kurarak şehrindeki vatandaşlara şarap sunabilirsin. Taverna'nın artırılan her kademesi, daha fazla şarap sunma imkânı verir.
  Vatandaşlarını Müze kurarak da diğer oyunculardaki tarihi yapıları şehrinde sergileyerek mutlu edebilirsiniz.


  [​IMG]

  Taverna veya Müze'yi Nasıl Kurabilirim?

  Taverna'yı Ekonomi >> Üzüm Presi araştırmasını tamamladıktan sonra şehrindeki Kırmızı Bayrak'lı* herhangi bir yere kurabilirsin.
  Müze'yi ise Bilim >> Kültürel Etkileşim araştırmasından sonra kurabilirsin.


  [​IMG]

  Kaynaklarımı Güvenle Saklayabileceğim Bir Yer Yok Mu?

  Elbetteki var. Ekonomi >> Kaynakların Korunması araştırmasındaki sonra Depo kurabilirsiniz. Depo'nun her kademesi daha fazla kaynak korunması demektir.

  [​IMG]

  Şehrimde Casuslar Çıkıyor. Bun Çözümü Var mı?

  Casuslardan kurtulmak için bir çözüm yok. Çevrendeki herkes senin düşmanındır. Casus göndermek de doğal haklarıdır. Sen de Casus yetiştirerek diğer oyuncuların şehirlerine gönderip; kaynaklarını, askerlerini vb. gözetleyebilirsin. Sık sık gönderilen Casus'ların yakalanma riskleri yüksektir.

  [​IMG]

  Nasıl Casus Yetiştirebilirim?

  Bilim >> Casusluk araştırmasından sonra İstihbarat Merkezi kurabilir, buradan da Casus yetiştirebilirsiniz.

  [​IMG]

  Başka Bir Oyuncunun Şehrini Yönetebilir miyim?

  Askeri >> İşgal Yönetimi araştırmasını tamamladıktan sonra diğer oyuncuların şehirlerini yönetebilme (Bir nevi gasp. :twisted: )hakkı kazanıyorsunuz.

  [​IMG]

  Müze Kurdum, Fakat Kültürel Antlaşma Yapamıyorum. Neden?

  Ada Haritası'nda kiminle Kültürel Antlaşma imzalamak istiyorsan tıkla. Sol tarafta, Diplomasi, Kaynak Naklet vs. yazıyor. Diplomasi'ye tıkla. Mesaj sayfası gelecek. Alıcı, Konu, Mesaj yazıyor. Konu'yu Kulturgüterabkommen kündigen olarak değiştir ve mesaj gönder.

  [​IMG]

  Adadaki Kaynaklara Nasıl İşçi Yollarım?

  [​IMG]

  Ada Haritası'ndan adanda bulunan kaynağın ( Odun - Sülfür, Kristal Cam, Mermer, Şarap. ) üzerine tıkla.

  [​IMG]

  İşaretlediğim yeri sağa, sola hareket ettirerek işçi çalıştırabilirsin. :thumbsup:

  [​IMG]

  Askerler Hakkında Genel Bilgiler

  Taş Atıcı:

  [​IMG]

  Bir çok Taş Atıcı, ustalik gerektiren tek atış ile bir devi yere serebilir. Kıyafetlerinin hafifliği ve taşlarının ucuz olmasından dolayı, gereksinimleri kolayca karşılanabilir.


  Kılıç Ustası:

  [​IMG]

  Savaşlarda en ön hatlarda savaşacak kadar cesur olanlara parlayan kılıçlar verilir. Ayrıca bu savaşçılar, düşmanlarınıza doğru koşarken, üzerilerinde fazla baskı yaratmayacak, hafif zırhlar taşırlar. Eğer şehirleri saldırı alırsa, Phalanx´ların kalkanları altında saklanmayı tercih ederler.


  Phalanx:

  [​IMG]

  Bir çok şehir sadece Phalanx´ın kalkanı ile korundu. Fakat ayrıca çok ağır olduklarından, saldırıları en güçlü savaşçılar için bile sıkıntı yaratır.


  Şahmerdan:

  [​IMG]

  Devasa metal başlığı ile Şahmerdan, yol üzerindeki surlarda önemli yardım sağlar. Ayrıca geniş çatısı ile altındaki askerleri okların, taşların ve diğer aletlerin verebileceği zararlardan korur.  Okçu:
  [​IMG]

  Bir Okçu güvenli bir mesafeden düşmanlarına ok atabilir.


  Mancınık:

  [​IMG]

  Bir Mancınık , üzerindeki büyük kaya parçasını havaya fırlattığında, düşmanlarımız ve onların kasabaları korku içinde bağırırlar! Deneyimli kuşatma-mühendisleri mükemmel atış için rüzgarın hızını ve doğru açıyı hesaplayabilirler.


  Tüfekçi:

  [​IMG]

  Tüfekçi uzun mesafelerden hedeflerini vurabilirler. En modern tüfeklerinden ateşledikleri mermiler, en güçlü adamı bile devirebilir. Onlardan kaçınabilenler kendilerini şanslı saymalı!


  Topçu:

  [​IMG]

  Topçunun bombalarının ateşleri, düşmanlarınızın hatlarını ve surlarınıı karmaşaya sürükler. Sadece bu topların ateş sesleri bile düşmanlarınızın saklanmayı istemesine yol açacak.  Buhar Devi:

  [​IMG]

  Bu çelik canavarlar bütün savaş alanına korku ve terör salarlar, ve tek kişi ile yönetilmelerine rağmen koca bir tabur ile başa çıkabilirler. Buhar Devi ile ilk defa karşılaşan düşmanlar, Buhar Devlerinin yeraltından çıkan bir zebani ile karşılaştıklarını düşünürler.  Gyrokopter:

  [​IMG]

  Bu garip ve muhteşem uçan aletler, düşmanların kafalarının üzerinde inanılmaz hızlarda uçtuklarından, Gyrokopter pilotları gerçekten cesurdurlar.  Balon:

  [​IMG]

  Balon işte. :santa: Askerlerinizi taşır.


  Hekim:

  [​IMG]

  Hekimler, savaş sırasında yaralı askerleri tekrar savaşacak duruma getirmek için çalışırlar. Ve tabiki hekimler, savaşmaları gerektiğinde yardımcı olmak için, düşmanınızın hassas noktalarını da bilirler.  Aşçı:

  [​IMG]

  Aşçılar, askerlerimizin daha uzun savaşmaları için birliklere güçlendirici yemekler ve canlandırıcı şaraplar sağlar. Ve tabiki Aşçılar, savaş sırasında kendilerine ihtiyaç olduğu zaman , bıçaklarını mutfak dışında da kullanırlar.


  [​IMG]

  Gemiler Hakkında Genel Bilgiler

  Kargo Gemisi:

  [​IMG]

  Nakliye gemileri ada imparatorluğunuz için en önemli desteği sağlar. Kaynak, birim veya haber taşımalarına bakmazsınız: Gemicileriniz, her şeyin hedefine hızlı ve güvenli bir şekilde taşıdıklarından emindirler.


  Şahmerdan-Gemisi:

  [​IMG]

  Şahmerdan ile silahlanmış bu gemi, yolu üzerindeki her şeye vurarak, onları değersiz parçalara ayırır.
  Okçu Gemi:

  [​IMG]

  Mucitlerimizden bir baş şahaser: Büyük yayı ile Okçu Gemi, çok büyük okları düşman gemilerinin tam ortasına atar ve en gururlu gemilere bile korkuyu öğretir!  Alev Atıcı:

  [​IMG]

  Bu gemi cehennemden gelen ateşini düşmanlarının üzerine kusarcasına yansıtarak, hiç bir geminin kaçamayacağı bir saldırı yapar!

  Mancınık Gemisi:

  [​IMG]

  Bu geminin üzerinde yüce bir mancınık bulunur ve büyük filoları parçalarına ayırıp, onları derinliklere gönderebilecek dev kayalar atar!

  Buharlı Şahmerdan:

  [​IMG]

  Buharlı Şahmerdan gemisi, rüzgarın ve çetin denizin bütün dezavantajlarını bertaraf eder, bu sayede buhar motorunun gücü ile düşman gemilerine kazıklarını geçirebilir.

  Denizaltı:

  [​IMG]

  Bu sinsi dalış aracı, düşmanlarını su altından avlayabilir ve mekanik torpidolarını düşman gemilerine ateşleyebilir.


  [​IMG]

  Binalar Hakkında Genel Bilgiler


  Belediye Binası:

  [​IMG]

  Şehrin merkezinde, şehrin de onunla birlikte serpilip geliştiği belediye binasını bulabilirsin. Burada çalışan zeki kamu görevlileri, size lokal nüfus hakkında bilgi vermekten hoşlanır.
  Belediye binasının her gelişimi şehirde yaşabilecek maksimum vatandaş sayısını artırır.

  Akademi:

  [​IMG]

  Akademi, eski gelenekler ile modern teknolojiyi birleştiren bilgiyle dolu muhteşem bir yer. Şehrin en zeki beyinleri girişi bekliyor! Her bilim adamının paraya mal olan, kendine ait bir laboratuara ihtiyacı olduğunu düşün.
  Daha büyük akademide aynı zamanda daha fazla bilim adamı çalıştırabilirsin.

  Kışla:

  [​IMG]

  Atak ve kendinden emin gençlerini soğukkanlı savaşçılar olarak yetiştirmenin yolu iyi bir askeri eğitimden geçer. Bunu da kışla kurarak sağlayabilirsin. Askeri kışlada kılıç, mızrak kullanmayı ve taş fırlatmayı öğrenir, en güçlü savaş makinalarını yakından tanıma fırsatı bulurlar.
  Kışlanı geliştirdikçe birliklerini daha hızlı eğitebilirsin.

  Ticaret Limanı:

  [​IMG]

  Limanın dünyaya açılan pencerendir. Buradan yeni ticaret gemileri satın alabilir ve uzun yolculuklara çıkabilirsin. Ticaretin merkezi de bu liman olacaktır.
  Limanın büyüdükçe malların gemilere yüklenmesi de hızlanacaktır.

  Donanma Tershanesi:

  [​IMG]

  Bir ada krallığı filosu olmadan hayatta kalabilir mi? Savaş tersanesinden hizmetinde görev yapacak güçlü gemiler inşa edebilirsin. Oluşturacağın güçlü donanmayla yedi denizleri titretebilirsin.
  Tershane büyüdükçe gemi inşası da hızlanır.

  Depo:

  [​IMG]

  Kaynaklarının bir bölümü depoda korunmuş durumdadır. Bunun anlamı yağmacılar ve yağmur, kuşlar ve diğer hayvanlar onlara ulaşamazlar. Depolanan kaynakların hakkında her zaman depo bekçisi en güncel bilgilere sahiptir.
  Deponu geliştirilmesi daha fazla kaynak için koruma sağlar.

  Sur:

  [​IMG]

  Sur sizin vatandaşlarınızı düşmanlarınızdan ve güneşten korur. Dikkat! Düşmanlar surlarını yıkmayı veya tırmanarak aşmayı deneyecekler.
  Surların her kademesi askerlerinin savunma gücünü %10 artırır.

  Taverna:

  [​IMG]

  Yoğun bir iş gününden sonra, hiç bir şey soğuk bir testi şarabın yerini tutamaz. Bu yüzden halkın tavernada toplanmayı seviyor. Ve günün sonunda son eski şarkılar söylenmeye başladığında, herkes neşe ve keyifle evinin yolunu tutuyor.
  Tavernanın her geliştirilmesi, sana daha fazla şarap sunma imkanı verir.

  Müze:

  [​IMG]

  Müzede senin halkın diğer ülkelerin bizim muhteşem kültürümüzü nasıl kopyalamaya çalıştıklarını görebilir. Daha büyük sergilere ev sahipliği yapabilmek için müzeni büyütmelisin.
  Müzede yaptığın her geliştirme, sana bir kültürü daha yerinde sergileme imkanı verir.

  Saray:

  [​IMG]

  Güzel deniz manzaralı sarayından tüm imparatorluğunun kaderini belirlersin. İlerlettiğin her saray kademesi sana yeni bir koloni kurma şansı tanır.
  Sarayını geliştirmediğin sürece koloni sayını arttırman mümkün olmayacaktır.

  Vali Konağı:

  [​IMG]

  Koloninizdeki valiniz, günlük yönetim işlerinin düzgün yapılmasını garanti eder. Ayrıca koloninizdeki bozulumu azaltır. Eğer başkentinizi değiştirmek isterseniz, Vali Konağı binanızı Saray olarak yeniden yapılandırabilirsiniz.

  Büyükelçilik:

  [​IMG]

  Elçilik yoğun bir yerdir: Dünyanın her yerinden diplomatlar burada anlaşmalarını yapar, gittikçe ilerletir ve ittifaklarını kurarlar. Daha büyük bir ittifak kurabilmek için elçiliğini geliştirmen gerekir.
  Elçiliğin her seviyesi diplomasi puanını artırır. 3. seviyeden itibaren bir ittifak kurabilirsin.

  Ticaret Merkezi:

  [​IMG]

  Tüccarlar ve nakliyeciler işlerini ticaret merkezinde yaparlar. Orada her zaman yapacakları bir iş veya avlanacak bir kelepir vardır. Nakliyeciler büyük ve iyi tanınan ticaret merkezleri için çok uzaklardan gelirler!
  Ticaret merkezinin menzili ve kapasitesi her ikinci büyütmede artar.

  Mucit Atölyesi:

  [​IMG]

  Şehrin en becerikli adamları mucit atölyesinde çalışır. Askerlerimizi ve savaş gemilerimizi en son icatlalarla donatarak geliştirirler. Onlar gittikçe daha iyi ve daha güçlü olabilir!
  Mucit Atölyesinin her kademesi askerler ve gemiler için daha fazla geliştirmeye imkan verir.

  İstihbarat Merkezi:

  [​IMG]

  Bilge bir imparator gerek düşmanlarını gerekse dostlarını hicbir zaman gözünün önünden ayırmaz. Bunu sağlamak için de sağlam bilgiler gerekir, bu bilgilere ´´İstihbarat Merkezi´´ içinde yetiştirilebilen casuslar aracılığıyla ulaşılır.
  Merkez büyüdükçe yetiştirilebilecek casus sayısı da artar.


  [​IMG]

  Oyun Puanımı Nasıl Arttırırım?

  [​IMG]

  Saygılarımla,

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A
  Eline saglık muthiş iş cıkartmışsın bir ara bende takmıştım Ikariam'a guzel oyundur web tabanlı oyun oynamak isteyenlere tavsiye ederim.
   
 3. Streetwise

  Streetwise rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.839
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
 4. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler :kalp:

  ikariam güzel oyundur. geçen yaz buradan birkaç kişiyle epilsonda oynamıştık. 21 lvl de bıraktım oyunu biraz sıktı beni açıkçası :roll: ama tavsiye ederim gerçekten :thumbsup:
   
 5. Anthem

  Anthem rank8

  Kayıt:
  28 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.591
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  antik çağ oyunlarına bayılırım yakında mytheon gelicek ona başlıcam ^^ + ellerine sağlık bi deniyim.
   
 6. Spare_

  Spare_ Bilgiliyim

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Desanatör.
  Şehir:
  ^^ T.C / İST ^^
  Günceldir. Thnx To DoomsDay
   
 7. RiqueLme

  RiqueLme Bilgiliyim

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.821
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Attacking right midfielder
  25 Lv oldum iyice baydı baştan güzel ama ^^
   
 8. Spare_

  Spare_ Bilgiliyim

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Desanatör.
  Şehir:
  ^^ T.C / İST ^^
  Hayırlı Olsun canım :muck: :kalp:
   
 9. CassHim

  CassHim rank8

  Kayıt:
  4 Haziran 2009
  Mesajlar:
  386
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  oyun güzel ama imzamdaki oyun daha güzel ^^
   
 10. sylar123

  sylar123 rank8

  Kayıt:
  2 Ocak 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  KARŞIYAKA
  bu oyunda lvl yok ? şehir binasının levelini 25 yaptıysan ayrı tabi :)

  ben 2,5 senedir oynadım bu oyunu. ittifak sıralamasında kimi zaman 1. kimi zaman 2. olduk ama hep zirveye oynadık:)

  geçen ay sattım kontör karşılığında 1m puanlı charımı :D

  yeni başlayanlar en son dünya da başlasın. çünkğ önceki dünyalar çok eski çok yüksek puanlılar var.

  Yeni başlayanlara başarılar ama hiç can sıkıcı değil :D son gelen versiyon ile öyle savaşlar oluyor ki 1hafta süren savaş gördüm :D

  anlatım çok iyi olmuş

  kolay gelsin
   
 11. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler ^^ ben de okul sebebiyle fazla ilgilenemediğim için bırakmak zorunda kaldım :| yazın tekrar devam edeceğim ama makara:
   
 12. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.


  / Muhteşem bir rehber çok teşekkürler canımcım :muck:
   
  Son düzenleme: 13 Şubat 2017
 13. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  rica ederim makara: