- Resim Silinmiş.​

Teknoloji özellikle de donanım dünyası için yeni nesil üretim teknolojilerinin geçmişe göre çok daha önemli bir noktaya geldiğini ve firmalar için adeta prestij göstergesi olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bu noktada kullandığı 10'dan fazla üretim tesisiyle Intel'in ciddi bir avantaja sahip olduğu biliniyor. Öte taraftan IBM ve TSMC gibi firmalar da oldukça güçlü bir konumdalar ve her geçen gün pozisyonlarını biraz daha geliştiriyorlar. Yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş konusunda AMD'nin de iş birliği yaptığı lider isimlerinden IBM, aralarında AMD, Freescale, STMicroelectronics, Toshiba ve Nanoscale Bilim ve Mühendislik yüksek okulunun da yer aldığı iş ortakları ile önemli bir gelişme kaydetti ve 22nm üretim teknolojisi kullanılarak hazırlanan SRAM (static random access memory) hazırladılar. IBM'in Albany, NY'de bulunan 300mm araştırma tesislerinde hazırlanan 6-transistör tasarımına sahip SRAM'in 22nm üretim sürecinin işlemcilerinde kullanılabilmesi için atılmış ilk adım olduğu belirtiliyor. Ayrıca IBM'in iş ortakları ile birlikte kaydettiği gelişmenin mikroelektronik alanında minyatürleşmenin devam etmesi için son derece önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere işlemci arenasında hacimli üretim günümüzde 45nm üretim teknolojisi ile yapılırken gelecek yılın sonuna doğru 32nm üretim sürecine geçilmesi hedefleniyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt