1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

IBM Düyanın En Küçük Boyutlu Filmini Çekti


 1. Laichzeit

  Laichzeit rank8

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  61
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Her bir karenin doğru olması için 10 gün, günde 18 saat çalıştılar

  [​IMG]
  Ana Karakterimiz ve Trambolini

  IBM, karbon atomlarını tek tek birer piksel gibi kullanarak Guinness’in de onayladığı dünayanın en küçük stop-motion filmini çekti.

  Filmin hikayesi bir çocuğu ve arkadaş olduğu bir atomun eğlenceli serüvenini anlatıyor. Serüven boyunca karakterimiz dans ediyor, trambolinde zıplıyor ve atom arkadaşıyla oyun oynuyor. Oscar alması mümkün gözükmese de, asıl mevzu bu değil. Film insanlara ilham vermek amacıyla çekilmiş.

  IBM atomları haraket ettirmek için taramalı tünelleme mikroskobu adı verilen, yaklaşık ağırlığı 2 ton ve -268 santigrat derecede çalışan bu cihaz, bakır bir levha üzerindeki atomları 100 milyon kez büyütütebiliyor. 242 kareden oluşan film için 5,000 karbon atomu kullanılmış. Bizse atomlara yukarıdan baktığımız için her bir atomu bir pikselmiş gibi görüyoruz.

  Cihaz standart bir bilgisayarla yönetiliyor ve atomlar ultra ince (atomları hissedebilen) bir iğne ile hareket ettiriliyor. İğne elektrik akımı ile atomları veya molekülleri yüzey üzerinte istenilen yere çekiyor bu sırada bu işleme özgü cızırtılı bir ses çıkıyor. Bu ses sayesinde araştırmacılar atomun veya molekülün ne kadar yer değiştirdiğini anlayabiliyor.

  [​IMG]
  Kullanılan Operatör Bilgisayar ve Diğer Bileşenler

  Burası önemli bir nokta, çünkü atomlar hareket ettirilirken, aynı zamanda onları izlemek mümkün olmuyor, Oluşan ses ise kritik bir rol oynayarak araştırmacılara rehberlik ediyor.

  Araştırma grubunun bu teknolojiyi geliştirme amacı ise atomların, hesaplama ve veri saklama teknolojilerinde Moore Yasası doğrultusunda nasıl kullanılabileceğini keşfetmek. Aynı araştırma grubu daha önce sadece 12 atomla 1 bitlik bir bellek oluşturmuşlardı. Ve bu dünyanın en küçük manyetik belleği olarak duyurulumuştu. Günümüzdeyse 1 bit’lik depolama alanı için ortalama 1 milyon atom kullanılıyor.

  Verilerin boyutu ve tüketimi arttıkça, veri depolarının küçülmesi bunun içinde mümkün olduğu kadar atomik seviyeye inmek gerekiyor. Aynı zamanda atom seviyesindeki bu teknolojiyi yeni nesil bilgisayar mimarilerinde de ugulanması bekleniyor


  Kaynak: http://www.mentallead.com/ibm-duyanin-e ... ini-cekti/
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015