1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

HP kârını artırdı


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  HP kârını artırdı
  ABD'li bilgisayar devi Hewlett-Packard'ın (HP) karı yüzde 6, Dell'in karı ise yüzde 16 arttı

  [​IMG]

  Dünyanın bir numaralı bilgisayar üreticisi HP, kendi mali yılına göre 31 Temmuz'da sona eren üçüncü çeyrekte karının geçen yıl aynı çeyreğe göre yüzde 6 artarak, 1,77 milyar dolar (hisse başına 75 sent) olduğunu açıkladı. Şirketin geçen yıl aynı çeyrekteki karı 1,67 milyar dolar (hisse başına 69 sent) olmuştu.

  HP'nin geçen yıl üçüncü çeyrekte 27,6 milyar dolar olan gelirleri de beklentilerin üzerine çıkarak 30,7 milyar dolara ulaştı.

  HP şirketi, bu ay başında Yönetim Kurulu Başkanı ve üst düzey yöneticisi Mark Hurd'un cinsel taciz iddiaları soruşturması sonunda istifa etmesiyle sarsılmıştı.

  Soruşturma, Hurd'un HP'ye çalışan bir taşeron firmada görevli bir kadınla ''çok yakın ilişkide bulunduğunu'' ortaya koyarken, şirket kuralları uyarınca yönetimi bu ilişki hakkında bilgilendirmesi gereken Hurd, bunu yapmadığı için HP'nin davranış kurallarını ihlal etmiş sayılmıştı.

  Hurd'un istifasından sonra şirketin hisse senetleri yüzde 14 değer kaybetmiş ve takip eden günlerde şirketin piyasa değeri 15 milyar dolar düşmüştü. Şirketin hisselerinin değeri halen istifanın açıklandığı günden bugüne yüzde 12 kayıpta seyrediyor. Şirketin piyasa değeri ise 95 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

  Bu arada ABD'li bilgisayar üreticisi Dell, kendi mali yılına göre 30 Temmuz'da sona eren ikinci çeyrekte karının geçen yıl aynı çeyreğe göre yüzde 16 yükselişle 545 milyon dolar (hisse başına 28 sent) olduğunu açıkladı. Geçen yıl söz konusu çeyrek için bu rakam 472 milyon dolar (hisse başına 24 sent) olmuştu.

  Dünyanın ikinci büyük bilgisayar üretici Dell'in geçen yıl ikinci çeyrekte 12,8 milyar dolar olan gelirleri de bu yıl aynı çeyrekte yüzde 22 artarak 15,5 milyar doları buldu.

  Dell'in gelirlerinin büyük kısmı diğer şirketlere teknoloji satışlarından kaynaklandı.

  Şirketin yatırım bölümü başkanı Stephen Schuckenbrock, Dell'in çeyrek sonuçlarının, ''resesyon öncesi talep seviyelerine yakın'' olduğunu belirtti.