1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Hoşçakal ATI Radeon, merhaba AMD Radeon


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Hoşçakal ATI Radeon, merhaba AMD Radeon


  Bundan yaklaşık 4 yıl önce, 2006 yılının 24 Temmuz günü bilişim dünyası sürpriz bir gelişmeyle uyanmış ve ekran kartı pazarında yıldızı gittikçe parlayan ATI Technologies firmasının, işlemci üreticisi AMD tarafından satın alındığını öğrenmişti. Firmalar birleşti, ancak AMD, ATI'yi kendi içinde AMD Graphics Product Group olarak bir bölüm haline getirse de ATI markasına ve bu markayla bağlantılı logo vs. gibi diğer görsel tasarımlara dokunmadı. Dolayısıyla, firma her ne kadar AMD bünyesine geçse de dışarıdan bakan biri için görünüşte ATI cephesinde bir değişiklik yoktu. Biz de bilişim basını olarak belli bir bocalama yaşadık ve Radeon serisi grafik işlemcilerinin üreticisi olarak AMD ismini mi, yoksa ATI markasını mı kullanacağımıza karar veremedik. Asıl patron AMD olmasına rağmen grafik konusunda hala ATI isminden söz edildiği için, bazen AMD-ATI diye yazarak kendimizce ara yol bulma çalışmalarına bile kalkıştık. İşte bütün bu karmaşa, bugün son buluyor.

  AMD, bugün itibariyle ATI markasına artık bir son veriyor. Tabii ki bu sadece markalandırma konusunda bir gelişme, yoksa Radeon serisi grafik işlemcileri ya da yonga setlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda bir değişiklik yok. Sadece, artık bu ürünler alışageldiğimiz şekliyle ATI Radeon değil, AMD Radeon olarak adlandırılacak. Bu konuda bilgi vereceğimiz bir kaç detay var, ama önce bu gelişmenin nedenlerine gelelim.

  AMD, kendi yayınladığı dökümanlarda bu gelişmenin ilk nedeni olarak AMD markasının, ATI markasından daha güçlü bir marka olduğunun belirlenmesi gösterilmiş. AMD'nin yaptığı araştırmaya göre, ekran kartı müşterileri AMD - ATI birleşmesini öğrendiklerinde ATI markalı ürünlere 3 kat daha fazla ilgi gösteriyorlar. Ayrıca, grafik pazarındaki diğer markalar karşısında da AMD markasının, ATI markasından daha güçlü durduğu belirlenmiş. Bu verilerin yanı sıra, Radeon ve Fire Pro markalarının kullanıcılar arasındaki bilinirliğinin oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. Sonuçta tüm bu verilerin, grafik ürünlerini AMD markası altında toplamanın zamanının geldiğine işaret ettiği sonucuna varılmış ve bu değişiklik başlatılmış.

  Her ne kadar AMD'nin yayınladığı dökümanda belirtilmese de, biz AMD'nin bu hamlesinin biraz da ortalığa çeki düzen verme adına yapıldığını söyleyebiliriz. Sonuçta, "ATI Radeon" tanımı yerinde durdukça ekran kartı pazarında aslında var olmayan bir firma, hayalet şekilde de olsa varlığını sürdürmüş oluyordu. Keza, tüm ekran kartı ürünlerinde eski ATI logolarının kullanılmaya devam edilmesi, AMD'nin kendi marka bilinirliğini arttırma çabalarına mutlaka olumsuz yansıyordu. Sonuçta, marka bilinirliğini arttırmak her firma için önemli bir durum, hele ki AMD gibi, pazardaki iki oyuncunun küçük olanı durumundaysanız, logonuzu her yerde göstermeniz oldukça önemli. AMD ekran kartı pazarında var olsa da, ATI markasının kullanılması nedeniyle aynı zamanda bu pazarda yok gibiydi. Bu noktada, tüm ürünlerin AMD markası altında toplanması hem herkesin kafasını rahatlatacak, hem de AMD'nin ekran kartı pazarında, tüketicinin gözünde artık gerçekten varolmaya başlamasını sağlayacak.


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  AMD intel in rekabetine dayanmaya çalışıyor markalarına yansıtıyor hayırlı olsun. :twisted:
  Ps:Konu başlığını görünce nedense aklıma Antalyaspor un yeni adı aklıma geldi 'Medical Park Antalyaspor' :P