1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Hitler ve Lenin Arkadasmıydı?


 1. RiodeJaneiro

  RiodeJaneiro Öğretiyorum

  Kayıt:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  533
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Sydney

  Hitler ve Lenin arkadaş mıydı?

  - Resim Silinmiş.

  İddiaya göre, Dünyanın gidişatına damga vurmuş iki lider, bir dönem oturup karşılıklı satranç oynadı.

  Satranç oynadıkları ev önde gelen Yahudi bir aileye aitti.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi aile kaçtı ve satranç takımının ve gravürün de aralarında bulunduğu eşyalarını hizmetçilerine bıraktı.

  Şimdi de o hizmetçinin torununun torunu bu resmi ve satranç takımını müzayedede satışa sunuyor.

  Her iki eşyanın 65'er bin dolara satılması planlanıyor.

  Adı açıklanmayan satıcı, eşyaların özel tarihinin gerçek olduğundan emin. Elinde kağıt ve imza testlerinin de aralarında bulunduğu 300 sayfalık adli belgelerin bulunduğu kaydediliyor.

  Ancak uzmanlar, bu resmin gerçekliğini sorguluyor. Bilhassa da resimdekinin Lenin olduğundan şüphelenen uzmanlar bu kişinin Lenin'in arkadaşlarından biri olabileceğini belirtiyorlar.

  İddiaya göre bu gravür yapıldığında Hitler 20, Lenin ise onun iki katı yaşındaydı. Bulundukları ev de siyasilerin tartışmak üzere gittiği bir yerdi. Gravürde Hitler beyaz satranç taşlarıyla oynuyor ve bir pencerenin önünde oturuyor. Lenin ise karşısında ve yarısı gölgede kalmış. Gravürün adı "Bir Satranç Oyunu: Lenin Hitler ile - Viyana 1909."

  'TANINMAMAK İÇİN PERUK TAKIYORDU'

  Bu eşyaları satan Richard Westwood-Brookes, "Bu kulağa gerçek olmak için fazla doğru geliyor, ama satıcının babası bütün bir ömrünü bunların gerçekliğini kanıtlamak için harcamış. Yapılan testler sonucunda resmin arkasındaki imzaların yüzde 80 gerçek olduğu ortaya çıkmış ve Emma Lowenstramm'ın varlığına dair kanıt da var. Lenin o sırada Avrupa'da sürgündeydi ve 'Materyalizm ve Ampiriokritiszm'i yazıyordu. Bulundukları ev siyasilerin sık sık gidip tartıştığı bir yerdi. Lenin 'in satranç oynadığı ve kimliğini gizlemek için peruk taktığı söyleniyor" diye konuştu.

  Tarihçi Helen Rappaport ise "Lenin 1909'da Fransa'daydı ve Viyana'da olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Daha önce ve sonra Viyana'yı ziyaret etti" diyor ve bunun muhtelelen 'hayal ürünü' olduğunu savunuyor.

  Eşyalar, 1 Ekim'de Ludlow'daki Mullock's müzayede evinde satışa çıkacak.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017