Spare_

Bilgiliyim
Kayıt
24 Kasım 2008
Mesajlar
2.764
Beğeniler
1
Şehir
^^ T.C / İST ^^
Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, İsrail'in Gazze'de "orantısız güç" kullandığını söyledi.

- Resim Silinmiş.

Memleketi Manisa’ya gelip Vali Celalettin Güvenç’i ziyaret eden Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, anı defterini imzaladı.

Soru üzerine İsrail’in Gazze’ye saldırısını değerlendiren Özkök, şöyle konuştu: “Bu harekatta tüm can veren insanlara üzülüyoruz. Hepsine Allah rahmet eylesin diyoruz. Bu çok acı verici bir durum. Bütün Türkiye’nin gösterdiği reaksiyonu görüyoruz. Her yerde mitingler yapılıyor. Hükümetin bu konuda inisiyatifi var, bunları izliyoruz. Umarız ki kısa süreli ateşkes ilan edilir ve taraflar arasında tekrar etmeyecek bir durum doğar. Güç tabii ki orantısız görülüyor. Bir tarafın tayyaresi var, istihbaratı var, eğitimli askerleri var. Bu durumlarda bir tarafı suçlamak, bir tarafı haksız görmek biraz zor. Bu işin gerileri de vardır. İki tarafı da dikkate almak lazım. Her ülke bir harekatı yaparken tabi belli riskleri, belli reaksiyonları göze alır. Ama bunun için de bazı sebepler ileriye sürmesi lazım. Şu ülke haklı şu ülke haksız demiyoruz, ama baktığınız zaman kulvarda kuvvetin oranı Hamas’a göre çok fazladır.”


İNSANLIK FACİASI

Orgeneral Hilmi Özkök, İsrail’in hava ve kara harekatında Hamas mensuplarının yanı sıra sivillerin de öldüğünün hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Dünyanın tepkilerini şahsen yeterli bulmuyorum. Birçok ülke bunu kınıyor, ama sadece şunu söylemekle, kınamakla iş bitmiyor, insanların acıları dinmiyor. Hayatta kalanları, yaralıları düşündükçe içler acıyor. Yeterli yardım götürülemiyor. Bu bir insani facia. Keşke böyle şeyler hiç olmasa dünyamızda. Ama malesef medeniyet ne kadar gelişirse gelişsin bu gibi şeyler ortadan kalkmıyor. Bundan büyük acı duyuyoruz, ama şimdilik bunları sadece izliyoruz. Bütün isteğimiz bu işin bir an önce sona erdirilmesi.”
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt