2010 FIBA Dünya Şampiyonası hazırlıklarını İtalya’nın Bornio kentinde sürdüren ev sahibi Türkiye’de, Phoenix Suns ile sözleşme imzalamasının ardından basın toplantısı ve tanıtım için Amerika’ya giden kaptan Hidayet Türkoğlu kampa katıldı.

Uluslar arası anlamda dünyanın en büyük basketbol organizasyonu olan Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan Türkiye’nin 31 yaşındaki tecrübeli oyuncusu takıma yeniden katıldığı için çok mutlu olduğunu belirterek “ Amerika’dayken sürekli kampı ve arkadaşlarımla birlikte olmayı düşündüm. Takip edebildiğim kadar kampı takip etmeye çalıştım. Yeniden burada olduğum için çok mutluyum. Çok çalışıp elimizden gelen tüm mücadeleyi sahada göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türk basketbolunun simgelerinden biri konumunda olan Hidayet, kendi evlerinde oynamanın avantajıyla birlikte Türk halkının da büyük beklentileri olduğunu bildiklerini ifade ederken sözlerini “Oyuncular olarak şampiyonanın öneminin farkındayız ve hazırlık kampının ilk gününden itibaren bunu gösterdik. 28 Ağustos’a kadar tam anlamıyla hazır olup taraftarlarımızı etkilemek, aynı zamanda ülke olarak üst seviyede bir şampiyonaya ev sahipliği yapabileceğimizi de göstermek istiyoruz” şeklinde sürdürdü.

Geçtiğimiz yılı Toronto’da geçiren ve yaz başında takımdan ayrılmak istediğini söyledikten sonra Phoenix’e transfer olmayı başaran yetenekli oyuncu, Yunanistan, Çin, Fildişi Sahili, Porto Riko ve Rusya ile mücadele edecekleri C Grubu’nun zorluğunun takım olarak farkında olduklarını söylerken “ Her takımın kendine has oyuncuları ve değişik oyun sistemleri var. Tüm rakiplere karşı en iyi oyunumuzu oynamak için çalışacağız. Kendi ülkemizde oynamanın avantajını kullanıp taraftarımızın da desteğiyle en iyi performansı ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye bu yaz evinde düzenleyeceği 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda ev sahibi olmanın avantajını en iyi şekilde kullanıp madalya kazanmak istiyor.

Yukarı Alt