Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail'den alınacak Heron tipi insansız hava araçlarının 6'sının teslim alındığını kalan dördünün tesliminin ise Nisan sonuna kadar beklendiğini söyledi.

Meclis'te gazetecilerin sorusu üzerine bu konuda açıklamalarda bulunan Gönül, uçakları kullanacak personelin İsrail'de eğitildiğini, uçakların ilk testlerinin de İsrail'de yapıldığını kaydetti. Gönül, "Heron'lar kullanılacak hale geldi ama bütün kapasitesiyle kullanılması zaman alacaktır" dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ-TAI) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Aralık sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İsrail'den 10 adet Heron tipi insansız hava aracı (İHA) alımı konusunda uzlaşma sağlandığını ve 1-2 gün içinde mutabakatın ilan edilebileceğini söylemişti.

Yaklaşık iki yıllık bir gecikme yaşanan projenin, son zamanlarda Türkiye'nin İsrail'in özellikle Filistin'e yönelik politikalarını eleştirmesi üzerine iptal edilebileceği söylentileri gündeme gelmişti.

Gönül, Türkiye'nin kendi imalatı olan büyük insansız hava aracının 1 Nisan'da TUSAŞ'ta imalat yerinden çıkarılacağını söyledi.

Yaz aylarında, Hürkuş adlı pilotlu, eğitim uçağını da uçuracaklarını kaydeden Gönül, motor hariç bütün dizaynı yerli olan bu uçağın savaş uçağı olarak kullanılabildiğini de sözlerine ekledi.


 
Yukarı Alt