Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Tavuklarda cinsiyetin memelilerden farklı şekilde belirlendiği ortaya çıktı.

İngiliz bilim adamları, ender rastlanan, erkek ve dişi özelliklerini birlikte taşıyan (jinandromorf/karmaeşeyli) Sam adı verilen yarı tavuk, yarı horoz sayesinde, tavukgillerde cinsiyetin memelilerden farklı şekilde belirdiği sonucuna vardı.

Bilim adamları, kromozomda anormallik olmasını bekledi, ancak yanıldı. Çünkü Sam'in "tavuk tarafının" büyük oranda dişi kromozomlarla normal dişi hücrelerinden, "horoz tarafının" ise erkek kromozomlarla normal erkek hücrelerinden meydana geldiği, iki tarafın da tamamen aynı hormondan etkilendiği görüldü.

Ayrıntılı araştırma için bilim adamları, laboratuvarda karmaeşeyli tavuk embriyonları geliştirdi. Dişi embriyon hücreleri erkek embriyonlarına yerleştirildiğinde dişi özelliklerini, erkek embriyon hücreleri de dişi embriyonlarına yerleştirildiğinde erkek özelliklerini korudu.

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, hormonların horoz ve tavukta cinsiyetin belirlenmesinde asıl rolü oynamadığı, bu hayvanların hücrelerinin üreme organları gelişmeden önce "cinsel kimliğe" sahip olduğu sonucuna vardı.

Horoz ve tavukların hücrelerinin hangi gelişim evresinde kimliğe sahip olduğu ve bunda nelerin rol oynadığı konuları cevap bekliyor.

İnsanlarda 7-8. haftadan itibaren üreme organları oluşmaya başlıyor. Üreme organlarının salgıladığı hormonlar cinsiyeti belirliyor. 
Yukarı Alt