1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Her gün bir Aspirin kansere iyi geliyor


 1. Prophecy

  Prophecy rank8

  Kayıt:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.782
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Her gün bir Aspirin içen bağırsak kanserine yakalanan hastaların ölüm riski yaklaşık yüzde 30 azaldı.

  Washıngton - Amerikan Tıp Derneği'nin yayın organında yayımlanan araştırmada bilim adamları, Aspirin'in, hücrelerin çoğalmasında ve iltihaplanmasında rol oynayan ve bağırsak kanserlerinin çoğunda etkin olan COX-2 enzimini baskılayarak tümörün büyümesini engellediğini belirttiler.

  Bilim adamlarının, 12 yıl boyunca yaptığı, bağırsak kanserine yakalanan 1279 kadın ve erkeği kapsayan araştırmasında, hastalardan bir bölümüne her gün bir Aspirin verildi. Bağırsak kanseri teşhisi konulduktan sonra aspirin içen gruptakilerin bu hastalıktan ölme riski yüzde 29 azaldı.

  Vücudunda COX-2 pozitif olan ve Aspirin içen kişilerde de kanserden ölme riskinin yüzde 61 az olduğu görüldü.

  Bu sonuçların Aspirinin bağırsak tümörlerinin biyolojisini etkilediğini gösterdiğini belirten araştırmacılardan Dr. Andrew Chan, ancak kanser tedavisi olarak düzenli olarak Aspirin içilmesinin tavsiye edilmediğini, başka ilaçlarla birlikte içildiğinde Aspirin'in zehirlenmelere neden olabileceğini vurguladı.

  Chan, placebo (sahte ilaç) verilenlerin de katıldığı başka araştırmaların gerekli olduğunu ifade etse de diğer doktorlar, bu araştırma ışığında, Aspirin'in kemoterapiye yardımcı tedavi olarak kullanılabileceği ihtimaline dikkati çekti.​