1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Hem doğayı hem bütçeleri koruyor!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Epson, hem doğayı hem de şirketlerin bütçelerini koruyor!

  Dijital görüntüleme ve baskı teknolojileri alanında, var oluş birlikteliği felsefesi ile faaliyet gösteren Epson’un ‘Sürdürülebilirlik Raporu 2009’u yayınladı. Rapor, bu yıldan itibaren yalnızca dijital olarak sunulacak ve elden dağıtım için herhangi bir baskı uygulanmayacak. Epson bu sayede, 16.7 ton karbon salımı tasarrufu sağlandığını ortaya koyuyor. İş modellerini, çevreye karşı sorumluluk bilinciyle belirleyen Epson, kartuşların geri dönüşümü için özel bir toplama programı uyguluyor. Geri aldığı her kartuş yerine aldığı yeni ürün üzerinden kullanıcıya indirim de sağlayan Epson, hem müşterisine hem de çevreye kazandırıyor…

  1999 yılından itibaren çevresel etkinlikleri içermesi nedeniyle Çevre Raporu olarak hazırlanan ve 2003’ten bu yana sosyal içerikli aktivitelerin de dahil edildiği çalışma kapsamında, Epson’un başlattığı Kartuş Toplama ve Geri Dönüşüm Programı, hem çevreyi hem de şirketlerin bütçelerini koruyor.
  Epson’da kartuş atık yönetimi zincirin vazgeçilmez bir parçası…

  Boş kartuşlar, AB standartlarına (Japonya ve ABD standartlarında da geçerlidir.) ve düzenlemelerine göre, özel işlemler ile ayrıca bertaraf edilmesi gereken atık sınıfında yer alıyor. Türkiye’de, yakın zamanda uygulanacak yasal düzenlemelerle özellikle elektronik atıklar alanında çalışmaların hızlandığı göze çarpıyor. Sektöründe çevre bilinci ile hareket eden bir üretici firma sorumluluğu ile Epson da, Avrupa tarafından uygulamaya konan söz konusu yeni düzenlemelerin eşzamanlı olarak Türkiye’de de uygulanması için çalışmalarını başlattı.

  ‘Epson kartuşlarınızı sizin için topluyor ve geri dönüştürüyor!’

  Kartuş geri dönüşüm projesine katılarak çevreye katkı sağlamak isteyen Epson kullanıcıları, http://www.env.epson-europe.com/tonercollection sitesi üzerinden bilgilerini girerek programa kaydolabiliyor. Bu adımın ardından başvuru yapan kişilerin adreslerine, Epson tarafından yaklaşık 40 adet kullanılmış kartuş alabilen bir toplama kutusu gönderiliyor. Tek bir web sitesi aracılığıyla yürütülen bu programa kaydolan Epson kullanıcısı, birden fazla kutu siparişi de yapabiliyor. Gönderim masraflarının tamamen firma tarafından karşılanmasının yanı sıra Epson, talep eden müşterilerine özel bir anlaşma çerçevesinde geri verdiği atıkların karşılığında alacakları her dolu kartuş için indirim olanağı sunuyor. Böylece, kullanıcı doğrudan mali bir fayda ve üretici yeniden işleyebileceği malzeme sağlarken, çevreye de katkı yapılmış oluyor. Bu çalışmadan, en az 10 adet Epson lazer yazıcı veya büyük formatlı inkjet kullanıcıları yararlandırılıyor.

  Yakın gelecekte, söz konusu uygulamanın ev ve sadece birkaç yazıcı kullananlara da yaygınlaştırmak olduğunu söyleyen Epson Türkiye Kurumsal Kanal Yöneticisi Mahir Özdoğan toplanan tüm lazer sarf malzemelerinin geri dönüşümünün gerçekleştirileceğine dikkat çekti. Özdoğan, toner parçalarının geri dönüştürülmesini sağlayan özel bir işlem sayesinde atıkların belirgin şekilde azalıp, malzemelerin yeniden kullanılır hale getirildiğini açıkladı. Toplama ve geri dönüşüm işleminin Epson’un çevre konusundaki duyarlılığının bir parçası olduğunun altını çizen Özdoğan “Epson, Green Pact ile çevrenin gelecek nesiller için korunması amacıyla daha çevreci alternatifler sunuyor ve sunmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

  Yüzde 75’lik geri dönüşüm sağlandı

  Sürdürülebilirlik Raporu 2009 sonuçlarına göre, Epson’ın çevreye duyarlı faaliyetleri sayesinde, küresel ısınmaya neden olan maddelerin emisyonunda, 1990lı mali yıllarının enerji kullanım seviyeleri ile karşılaştırıldığında toplamda yüzde 51’lik düşüş gerçekleşti. Rapor ayrıca, çeşitli kategorilerden Epson cihazlarında yüzde 75’lik geri dönüşüm hedefine ulaştığını ortaya koydu. Rapor Epson’ın geçtiğimiz yıl emisyonlarının da 5,600 ton kadar düşürmeyi başardığını vurguluyor. Söz konusu rakam, 2007 yılından bu yana % 13 oranında bir düşüş değerini ifade ediyor. Raporun 2009 sonuçları, detaylı olarak http://www.epson.co.jp/e/community/sr/ adresinde yayınlanıyor.