1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Hayati Bilgiler...


 1. iCe_diVe

  iCe_diVe Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Eskişehir

  SORULAR
  1)İnsanlar neden horlar?
  2)Bir kağıt parçasını yırttığınızda çok aşina olduğunuz bir ses duyarsınız. Kağıdı ne kadar hızlı yırtarsanız çıkan ses de okadar yüksek olur. Neden?
  3)Karatahtaya yazı yazarken tebeşiri doğru açıda tutmadığımızda niçin sinir bozucu bir ses çıkar?
  4)İçi sıcak su ile dolu bir şişe nasıl olur da kaslarınızdaki ağrıyı azaltır?

  CEVAPLAR
  1)Ağzımızın arka kısmında sarkık duran yumuxşak bir et parçası vardir. Kişi sırtüstü ve ağzı açık bir biçimde uyuyorsa, derin nefes aldığında bu et parçası öne arkaya doğru hareket eder.Horultunun nedeni budur. Horlama genellikle horlayan kişinin ağzının kapatılmasıyla ve yan dönmesinin sağlanmasıyla engellenebilir.

  2)Kağıt selüloz liflerinden oluşur. Bir kağıt parçasını yırttığınızda, bu lifler birbiri ardına koparlar ve yarattıkları titreşim etraflarındaki havada ses dalgalarının oluşmasına neden olur. Kağıdı hızlı yırttığınızda, belirli bir zaman içinde daha çok lif kopartmış olursunuz. Bu da titreşimlerin frekansının ve ve dolayısıyla sesin perdesinin yükselmesi sonucunu getirir.

  3)Tahtaya tebeşirle yazı yazarken tebeşiri tahtaya doğru bastırır ve hareket ettiririz.Tebeşir ile tahta arasindaki sürtünme, tebeşirden parçacıklar kopmasına neden olur. Kopan bu parçacıklar tahtaya yapışırlar.Sürtünme gerekli olandan az ise tebeşir kayar ve tahtaya art arda birçok kez değer. O gıcırtı sesinin ortaya çıkmasının nedeni de budur. Tebeşir ile tahta arasındaki sürtünme kuvveti, tahta ile tebeşir arasındaki açıyla ve iki nesnenin değme alanlarının büyüklüğü ile bağlantılıdır. Sinir bozucu ses ile sürtünme az olduğunda karşılaşırız.

  4)Sıcak su dolu şişenin ısısı derideki bazı lifleri (ağrı sinirlerini) uyarır. Bu uyarım omurilik boyunca geçerek ağrıyan kasa ve çevresindeki damarlara ulayır. Damarlar genişler ve bu da kas dokusundaki "ağrı faktörü"nün azalmasına yardımcı olur. "Ağrı faktörü" zehirli asitler üreterek ve kasların kasılmasına ve kramplara yol açarak ağrı yaratır."Ağrı faktörü"nün şiddetinin azaltılması ağrıyı hafifletir. Bu tür bir hafifleme yumuşak bir masaj ile de sağlanabilir.
   
 2. Barzo

  Barzo  

  Kayıt:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.929
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Maltepe

  bak bilmodum öğrenmiş oldum tşkrler