1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Hayat 'cep'te başlıyor!


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Hayat 'cep'te başlıyor!

  Self-servis teknolojisi devi NCR’nin CEO’su Nuti, cebe gönderilecek barkodla kontuara uğramadan uçağa binilecek sistemi Türkiye’de de uygulamak için çalıştıklarını söyledi

  [​IMG]

  ATM makineleri üreticisi NCR’ın CEO’su Bill Nuti, İngiltere’de perakendecilik sektöründe mağazalardaki toplam işlem hacminin yaklaşık yarısının self checkout teknolojisi üzerinden gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Türkiye’nin yeniliğe ne kadar açık olduğunu, genç nüfusu, yüksek dijital kullanıcı sayısını dikkate alacak olursak, önümüzdeki yıllarda burada da bir self check-out sistemi patlaması yaşanacağını rahatlıkla öngörebiliriz” dedi. Bu konuda yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren NCR Türkiye Genel Müdürü Yalçın Orhon da, Türkiye’de henüz Migros dışında self check-out sisteminin kullanılmadığını, ancak bunun hızla yaygınlaşmasını beklediklerini anlattı. Havaalanlarında sunmak üzere çalışmaların yürütüldüğü bir sisteme değinen Orhon, “Rezervasyon teyit edildiğinde telefona teyit numarasını içeren bir SMS geliyor, kişi de kontuara giderek bu teyit numarasını bildiriyor ve uçuş kartı alıyor. Yeni teknolojide ise telefona 2 boyutlu bir barkod geliyor. Bu barkodu okutarak uçağa biniliyor. Yani mesaj olarak gönderilen bir konfirmasyon numarası değil, bir barkod olacak” diye konuştu.

  BANKNOTLAR DÖNÜŞECEK CEO

  Bill Nuti, Türkiye’nin genç nüfusuyla dinamik ve çok hızlı büyüyen bir pazar olduğunu bu sebeple self servis hizmetlerinin yüksek oranda tercih edildiğini dile getirerek, artık birçok banka ATM’sinin sadece nakit çekimi için kullanılmadığına dikkat çekti. Artık müşterilerin ATM’lerden her tür bankacılık ihtiyaçlarını karşılamak istediklerinin altını çizen Nuti, Türkiye’deki pazarın mevduat otomasyonu, banknotların geri dönüşümü yönünde ilerlediğini ve NCR’ın bu alanlarda güçlü bir oyuncu olduğunu söyledi. Türkiye’nin bazı alanlarda Avrupa’nın önünde olduğunu belirten Nuti, Garanti Bankası’nın ATM’lerinde borsa hisse senedi alım satımı yapılabildiğini, ancak dünyada bazı yerlerde bunun mümkün olmadığı örneğini verdi. Nuti, öte yandan bazı bankalarda mevcut olan fatura ödeme olanağı, bir lokasyondan diğer lokasyona para transferi gibi uygulamaların daha fazla yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Türkiye’de 27 bin ATM bulunduğunu ve bu sayının diğer ülkelere göre düşük bir yoğunluğu temsil ettiğini kaydeden Bill Nuti, ABD’de milyon kişi başına düşen ATM sayısının bin 400, İngiltere’de bin 100 iken Türkiye’de 350 dolaylarında olduğunu belirtti.

  BANKALARDA ŞİFRE YERİNE BİOMETRİ

  Biometrik uygulamasının güvenlik alanında kullanılan değişik önlemlerden sadece biri olduğunu belirten Nuti, bu uygulamanın global ölçekte standart hale gelmesi için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu ifade etti. Nuti, “Bazı bankalar güvenlik için şifre yerine cep telefonu üzerinden biometrik sistemleri seçecekler. Bazıları da henüz üzerinde çalışılan başka yöntemler kullanacak” dedi.

  HAVAALANLARINDA DİJİTAL MEDYA KİOSKLARI

  Yaklaşık 1.5 yıldır eğlence sektörüne giren NCR'ın ADB'de 7 bin adet fiziksel olarak DVD kiralama hizmeti veren dijital medya dağıtım noktası şeklinde mağazası bulunuyor. NCR ayrıca ABD'deki 9 havaalanında "In Motion Technologies" şirketleriyle birlikte dijital indirme kioskları kurmuş durumda. Nuti bu sistemi, "Uçağınıza binmeden önce kioskumuza gelip aktarma kablonuzla sürücüye bağlanarak telefonunuza ya da PC'nize film indirebiliyor, evinize gittiğinizde cihazınızı televizyonunuza bağlayabiliyor ve filminizi izleyebiliyorsunuz" şeklinde anlatıyor. Nuti’ye göre Türkiye’de henüz bu teknoloji için talep yok.