Suikast habercisine 3 yıl
14 yaşındaki öğrenci, 3 lidere suikast girişiminden yargılanıyor
09 Aralık 2011 Cuma, 18:46:44

KOCAELİ (AHT)

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde geçen yıl Mayıs ayında CHP eski lideri Deniz Baykal için, bir ay sonra da Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu için 'suikast yapılacağı' iddiasıyla e-mailler gönderen ilköğretim okulu 8'inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki E.T., 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet sitesine, 'Deniz Baykal 20 Mayıs'ta vurulacak. Vur emrini Sarıgül verdi', bir ay sonra da 'Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu 12 Temmuz'da katledilecek' şeklinde gönderilen e-maillerin bilgisayar IP numarasından hareketle Gölcük'ün Halıdere Semti'nde oturan ilköğretim okulu öğrencisi E.T. tarafından gönderildiği belirledi. E.T. hakkında, açılan soruşturmanın ardından Gölcük Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Gölcük Asliye Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez hakim karşısına çıkan E.T., adliye çıkışı yaptığı açıklamada olayın bu şekilde gelişeceğini tahmin edemediğini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet sitesine gönderdiği e-mailleri uzaktan akrabası olan Tuncay A.'nın yazdırdığını söyleyen E.T., "Çok pişmanım. Okumak istiyorum. Cahilliğime geldi. Bir daha yapmayacağım" dedi. E.T.'nin babası Kemal T., "Ben çiftçilik yapıyorum. İnternet nedir, mail nedir bilmem. Oğlum bir cahillik yapmış, pişman olmuş. Biz sadece okumasını, iyi biri olmasını istiyoruz" dedi. Mahkeme heyeti duruşmayı 9 mayıs tarihine erteledi.

Olay sonrası Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan ve televizyonda haberleri izledikten sonra böyle bir mail gönderdiğini söyleyen E.T., serbest bırakılmıştı. Mahkemenin bitmesinin ardından adliye önünde açıklama yapan E.T., "Bana bu mailleri uzaktan bir akrabam olan 30 yaşındaki Tuncay A. yazdırdı. O söyledi, ben de yazdım. Ama pişmanım, okuyup üniversite kazanmak istiyorum. Yaptığım şeyin ne kadar yanlış bir şey olduğunu anladım, üzgünüm" dedi. Ankara`yı karıştıran ihbar maillerinin sahibi olan E. T.`nin davası 9 Mayıs tarihine ertelendi. E.T.`nin babası Kemal T., "Ben çiftçilik yapıyorum. İnternet nedir, mail nedir bilmem. Oğlum bir cahillik yapmış, pişman olmuş. Biz sadece okumasını, iyi biri olmasını istiyoruz." dedi. Mahkeme heyeti duruşmayı 9 mayıs tarihine erteledi.

daral: daral:

Yukarı Alt