1. Reklam

1. joysro
      asur
      serenity
      redsea
      blacksro
      plag
      alaaddin
      erix

hava dünyanın kaçta kaçını kaplıyor?

1. _SpinozA_

_SpinozA_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    evet beyler soru bu 4.sınıf sorusu nette arastırdım pek bişey bulamadım 2 sayfa bulunması gerekıyormus

2. Titanyum-X

Titanyum-X rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    3/4 ünü kaplar ama 2 sayfa bulacağımı sanmıyorum =)

3. Titanyum-X

Titanyum-X rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bi dk hava olduğundan eminmiyiz =D 3/4 ü Su da oluyor. Sadece dünya yı ele alırsak hava girmez içine. Oksijen =P

4. Titanyum-X

Titanyum-X rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bi bilgi daha;

Dünyanın Fiziki Özellikleri
    Dünyanın toplam yüzey alanı yaklaşık olarak 510.2 milyon km2dir. Bu yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70.8’i su ile ve 29.2’si de kara ile örtülüdür. Kıtalar daha ziyade kuzey yarım kürede toplanmıştır. Coğraf kuzey kutup, okyanus ortasına; güney kutup ise, buzlarla kaplı Antarktika kıtasına rastlar.

Dünya kabuğu devamlı hareket halinde olup, radyoaktif maddelerin reaksiyonu ile meydana çıkan ısı neticesi devamlı dışarı itilir. Bu kuvvet yer yer kırılmalar ve yeni toprağın yüzeye çıkmasına sebep olur. Yer kabuğu kalınlığı kıtalarda yaklaşık 35 km, okyanuslarda 4,8-6,4 km mesafeye ulaşır.

Yer kubuğunu 2900 km kalınlıkta ergimiş metal tabaka takip eder. En içeride 3.200 km çapında top biçimde iç kor kütle vardır. Dünyanın kütlesi 5,98X10 27 gram olarak hesaplanmıştır. Dünya kabuğunun analiz neticesine göre % 46’sı oksijen, % 28’i silikon, % 11’i kalsiyum, potasyum, mağnezyum ve % 8’i alüminyumdur.

5. _SpinozA_

_SpinozA_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    ugrastıgın için tesekuurler 4. sınıf işte hocaları sacma sacma odevler verıyor havanın ozellıkleırnı yazdım gonderdım
    tesekkurler