1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Hatip Dicle Seçmenlerine Cezaevinden Mektup Gönderdi


 1. Hayta35

  Hayta35 Bilgiliyim

  Kayıt:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.872
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  3 Bank
  BDP'nin Diyarbakır'da desteklediği, 'KCK/TM Davası'ndan tutuklu bağımsız milletvekili adayı Mehmet Hatip Dicle, seçmenlerine gönderdiği mektupta AK Parti'yi sert dille eleştirerek, seçilecek bağımsız milletvekiller için, "Özerk Kürdistan' hedefine ulaştırmada yepyeni bir dinamizm getirecektir" dedi.

  Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan BDP'nin Diyarbakır'da desteklediği bağımsız milletvekili adayı Mehmet Hatip Dicle, seçmenlerine hitaben bir mektup gönderdi.

  Dicle, 16 ayı aşkın süre tutuklu bulunduğu cezaevine yabancı olmadığını yazdığı mektubunda 1991 yılındaki genel seçimlerde milletvekili seçildiği süre içerisinde mazlum halkın özgürlük mücadelesi saflarında sıra neferi olarak yer aldığı için 10 yılı aşkın süre hapiste tutulduğunun hafızalarda olduğunu söyledi. Dicle, şöyle devam etti:

  "Tek suçumuz, yıllardır varlığı ve ulusal hakları inkar edilen, her türlü imha yöntemiyle tarihten silinmek istenen Kürt halkının, bu adaletsiz konumuna başkaldırmaktır. Artık özgürlük yürüyüşümüz tüm dünya halklarının her gün dikkatini ve sempatisini çekecek kadar güçlü kararlı ve zafere kilitlenmiş durumdadır. İnanarak ifade etmek isterim ki keskin bir iradeyle ayağa kalkmış mazlum halkımızı, geçmişteki inkarcı hükümetler sindiremediği gibi, AKP Hükümeti de özgürlük ve demokrasi sevdasından saptıramayacaktır. "

  Dicle, 9 yıldan bu yana iş başında olan AKP iktidarının son 2 yılda Kürt halkı nezdinde "kara yüzünün" teşhir edildiğini iddia ederken, şöyle devam etti:

  "Bir yandan 'demokratik açılım' adı altında sözüm ona Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümünü başlattığını iddia ederken, öte yandan KCK operasyonları adıyla kamuoyuna mal olan ve sayıları 2 bin 500'e varan kitlesel tutuklamalarla Kürt siyasetçi ve seçilmişlerine yönelik siyasi soykırım metotlarına başvurdu. Eylemsizlik pozisyonunda bulunan gerilla güçlerine karşı acı kayıplara yol açan askeri operasyonları inatla sürdürdü. Bu uygulamayı reddeden halkımıza karşı Kurşunlu, gazlı, coplu saldırılarına hiç ara vermedi. "

  "Geçmişteki inkarcı ve imhacı zihniyetin yeni bir tasfiyeci versiyonu olduğunu, tüm çıplaklığıyla halkımızın gözleri önüne fütursuzca serdi. Bu nedenlerle artık AKP'yi tıpkı öncelleri olan sömürgeci partiler gibi, Kürdistan'da tarihin çöplüğüne gömmenin zamanıdır. Son 30 yıllık mücadele tarihimiz göstermiştir ki Kürt halkı nezdinde reddedilen hiç bir partinin artık Türkiye'de hükümet olma olanağı kalmamaktadır. AKP'nin de benzer bir kaderi paylaşacağından kimsenin şüphesi olmasın. "

  PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın, "15 Haziran'dan sonra ya anlamlı bir müzakere süreci, ya da kıyamet" sözlerini de mektubunda değerlendiren Hatip Dicle, 'bu keskin kavşağın' herkesin omuzlarına ağır bir sorumluluk yüklediğini söyledi. Hiç bir dönemde olmadığı kadar örgütlülük, kararlılık, demokratik eylemsellik ve politik uyanıklığın şart olduğuna savunan Dicle, şunları söyledi:

  "Seçimlere işte bu bilinçle yaklaşmanın zorunluluğu ve tarihsel ağırlığı üzerimizdedir. Bu seçimin öncekilerden önemli bir farkı daha vardır. Özgürlük hareketi bu seçime Kürdistan'da ulusal birliği sağlayarak ve Türkiye demokrasi güçleriyle kalıcı ittifaklar kurarak giriyor. Oluşan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu sizlerin üstün çaba ve oylarıyla TBMM'de yeni bir ruh kazandıracak, Kürt sorununun barışçıl çözümü yolunda önemli bir siyasi özne olacak ve halklarımızı Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, Özerk Kürdistan hedefine ulaştırmada yepyeni bir dinamizm getirecektir. Seçim sonucu alınıncaya kadar herkes ev ve işyerlerini tek tek gezerek dönemin gerçeklerini halka anlatılmalı. Unutmayınız ki hep birlikte başaracağımıza olan inancım, tam ve kesindir. Hepinizi bu duygu ve düşüncelerle kucaklıyor, ilginize teşekkür ediyor, en sıcak selam, sevgi ve saygılarımı yolluyorum.
  [​IMG]