1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Hamilton'ın Kazancı


 1. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  McLaren genç yıldızı Lewis Hamilton ile 5 yıllık kontrat yaptı ve 2012 sonuna kadar kendisini takıma bağladı. Konuya ilişkin açıklama, herhangi bir ücret belirtilmeksizin McLaren tarafından yapıldı ve hemen Hamilton'ın bu 5 yıllık dönemde, yılda ne kadar alacağı tartışılmaya başlandı. İngiliz basınının neredeyse tamamı, spor sayfalarının manşetlerini bu konuya ayırmışlar ve Hamilton'ın kazancının, İngiliz Premier Liginde oynayan nice yıldız futbolcunun eline geçen parayı katlayacağı yolunda yorumlar yapıyorlardı.

  Her ne kadar alacağı ücret kesin olarak açıklanmazken, Lewis Hamilton'ın bugün itibariyle İngiltere'nin "en çok kazanan sporcusu" olduğu kesin. Peki Hamilton'ın kontratının değeri ne kadar? Tabii McLaren'in kontrat bedelini açıklamamış olması ve bir sızma olmadığı takdirde ileride de açıklamayacağı, bu konudaki spekülasyonların yoğun olacağının işaretini veriyor. Konuya ilişkin İngiliz basınının bugünkü değerlendirmeleri ise çok çarpıcı:

  BBC'ye göre taraflar yıllık 10 milyon Pound'a anlaştılar ve bu haftalık 200 bin Pound'a denk geliyor. The Daily Telegraph Gazetesi de Hamilton'ın yıllık kazancının 10 milyon Pound olduğunu bildiriyor. Independent ise Hamilton'ın McLaren'deki 5 yıllık döneminin 70 milyon Pound olduğunu kaydediyor.

  Bir başka İngiliz gazetesi The Mirror, Hamilton'ın McLaren'le imzaladığı kontratın değerini 45 milyon Pound (5 yıl için) olarak veriyor. Mirror ayrıca genç İngiliz Pilotun sezon başına 2 milyon Pound tutarında kişisel getirisinin olacağını vurguluyor. Gazete haberinde ayrıntılı bir döküme de yer veriyor: "Lewis bu kontratla yarış başına yaklaşık yarım milyon Pound alacağı gibi, her ay kazancı 833 bin Pound olacak. Bu da kokpitte geçireceği her yarış dakikası başına 4,600, veya atacağı her yarış turu başına 6,000 Pound kazanacağı anlamına geliyor."

  Guardian Gazetesi ise farklı bir değerlendirmeye yer veriyor ve Hamilton'ın 5 yıllık kontratında maaşının toplam 35.8 milyon Pound olduğunu, kişisel sponsorluk ve reklam anlaşmalarıyla da bu rakamın bir yarısı kadar daha kazanabileceğini kaydediyor.

  En çarpıcı ve aynı zamanda iyimser tahmini de Daily Star Gazetesi yapıyor: "McLaren'in Lewis Hamilton ile yaptığı kontrat, genç pilota yılda 30 milyon Pound kazanç getirecek. Bu da, İngiliz futbolunun tartışmasız en popüler ismi olan, 27 yaşındaki John Terry'nin yıllık 7 milyon Pound olan kazancının neredeyse dört katından da fazla".

  Türkçemizde bununla ilgili çok uygun bir özdeyişi hatırladık birden: "Zenginin parası, züğürdün çenesini yorar"...