1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Hacklemek o kadar kolay ki...


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  Saldırılar gittikçe artıyor, sebebi ise basit: Bu iş çok kolaylaştı. Nasıl mı? İşte cevabı...

  Yapılan araştırmalar internette kullanılan şifrelerin aslında sanıldığının aksine hiç de güvenli olmadığını oraya koyuyor. Bu tip araştırmalara bir yenisi eklendi. Cambridge Üniversitesi'nde görevli Joseph Bonneau'nun yaptığı araştırmaya göre güvenli olmayan sadece şifreler değil, şifre hatırlama soruları da büyük risk içeriyor.

  Şifrenizi unutmanız durumunda yeni şifre oluşturmanıza olanak veren gizli sorularınızın cevaplarının incelendiği araştırmada oldukça kritik sonuçlar yer alıyor. En basit yöntemlerle annenizin kızlık soyadını veya ilkokulunuzun adını tahmin etmek için 80 deneme genellikle yeterli oluyor. Örneğin ilkokul öğretmeninizin adını şifre hatırlatma sorusu olarak belirlemenin güvenli bir tercih olduğunu düşünebilirisiniz ama Ayşe, Hatice ve Ahmet gibi isimlerden birindeyse şifreniz 80 denemeye gerek kalmadan önce kolaylıkla kırılmış olabilir.

  Bonneau bu konuya en önemli örnek olarak 2008 ABD Başkanlık Seçimleri esnasında başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'in şifresinin hatırlatma sorusunun herkes tarafından biliniyor olması, Yahoo mail hesabının hack edilmesi ile sonuçlanmıştı.