1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Güzel Alman bir köye yerleşince


 1. Black Pearl

  Black Pearl rank8

  Kayıt:
  31 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  518
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bize Her Yer Trabzon ...

  - Resim Silinmiş.


  Bu güzel Alman Türkiye'nin bir köyüne yerleşti. Köylüler 140 günde ingilizce öğrenmek için sıraya girdi.


  Bursa’nın İnegöl İlçesi’ne bağlı Deyinler Köyü’ne arkadaşlarının önerisi üzerine gelen Alman turist, 27 yaşındaki Camilla Rjoks, 140 günde köylüleri İngilizce konuşturmayı öğretmek için kurslara başladı.

  Almanya’nın Berlin kentinde oturan ve üniversitede psikoloji eğitimi alan Camilla Rjoks, geçen yıl turistik gezi için İnegöl’e gelen arkadaşlarının önerisi üzerine Mart ayında gezmek için geldiği Deyinler Köyü’ne hayran kaldı. Köylülerin kendisine gösterdiği ilgiden memnun olan ve eski muhtar Selahattin Külcü’nün misafiri olarak köyde kalan Camilla Rjoks, kısa sürede köyde ilgi odağı oldu.

  Deyinler Köyü’nde Türkçe bazı kelimeleri öğrenen, Türkler’in örf ve geleneklerine saygı gösteren Camilla Rjoks, daha sonra kendisine gelen teklif üzerine köylülere İngilizce eğitimi vermeye başladı. 210 haneli köyde 8-40 yaş arasında toplam 70 kişiye İngilizce eğitimi vermeye başlayan Rjoks, günde 1 saat olan bu eğitimi 8 Eylül tarihinde tamamlayacak. Kurs sonunda ülkesine gitmek zorunda kalacağını belirten Rjoks, İngilizce kursla ilgili şunları anlattı:

  “Köyde sohbet ederken bana birçok kişi ‘İngilizce konuşmak istiyoruz ama bunu başaramıyoruz’ dedi. Bunun üzerine derslere başladım. Genç-yaşlı herkes talep edince çocuk, genç ve yetişkinlerden oluşan 3 ayrı grup oluşturdum. Köylü kadınların da katıldığı derslerde farklı metotlarla İngilizce eğitimi verdim. Genellikle oyun yöntemiyle anlattım. Sonunda başardım ve 140 günde köylüye İngilizce öğreteceğim. Çok az zamanımız kaldı. Bu sırada ben de Türkçe’yi çok ilerlettim.”

  Boş zamanlarında köylüye meyve bahçelerinde yardım ettiğini belirten Rjoks, “Ülkeme döndüğümde burada geçirdiğim günleri, köyün güzelliğini ve Türk insanını anlatacağım. Daha önceki ön yargılarım yok oldu. Türk insanı bana çok sıcak davrandı. Burada kaldığım için çok mutluyum. 6 ay kalmayı planlıyordum ve bu sürenin sonuna gelmek üzereyim” diye konuştu.

  Köylüler, Camilla Rjosk sayesinde hiç bilmedikleri bir dili öğrenmeye başladıklarını belirterek, onun köylerinden ayrılmasını istemediklerini söyledi.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde

  Psikoloji okumuş biri olarak kırsaldaki insanların psikolojisini ve köy sosyolojisini çok yakından inceleyebilir hatta bunun hakkında eser yayınlayabilir. Bence çok da masum bir seçim değil, bir çıkar uğruna.
   
 3. Velocia

  Velocia rank8

  Kayıt:
  3 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  529
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Dünya

  +18 sanmıştım bende :starving:

  Buda dogru..
   
 4. angela

  angela rank8

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.314
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  haberlere çıkmıştı :)
   
 5. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bencede.
  Ama belkide masumdur^^