1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Güvenli mod, ama güvensiz!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]


  YouTube'un aile salonu ne kadar güvenli?

  Adının "güvenli mod" olduğuna bakmayın; aslında hiç de sandığınız kadar güvenli değilmiş...

  İnternet erişimine sahip herkesin eline geçen her videoyu yükleyebildiği YouTube gibi dev video paylaşım sitelerinde, zaman zaman uygunsuz kabul edilebilecek içeriklere rastlamak mümkün. Bundan en çok rahatsız olanlar ise çocuklarının bu tip erişkinlere özel içeriğe maruz kalmasını istemeyen aileler.

  Google, işte bu yüzden YouTube'da uygunsuz içerikleri filtreleyecek bir güvenli mod hazırlayıp devreye soktu. Ama bu güvenli moda güvenip çocukları YouTube'a rahatça girmesine izin veren aileler hiç de hoşlarına gitmeyen sürprizlerle karşılaşabiliyorlar...


  Sadece bir kelime oyunu yeterli...


  YouTube'da "Safety Mode" yani güvenli modu devreye soktuktan sonra "sex" kelimesi ile yapılan aramalar yapılmasına izin verilmiyor. Buraya kadar her şey güzel ama biraz yaratıcı olup "sex" ile başlayan bir kalıp kullanırsanız, yani "sex ........" gibi, yapılan aramalarda karşınıza binlerce sonuç geliyor ve hemen hepsi aramanın tam karşılığı içeriğe sahipler.

  Google da güvenli modun %100 sağlıklı çalışmayabileceğini kabul ediyor ve özellikle yeni yüklenmiş videoların henüz filtrelenmemiş olabileceğini söylüyor. Ancak işin aslı, bu modun, en azından şimdilik çalışması gerektiği gibi çalışmadığı.

  Kısacası YouTube 'un güvenli modu aslında sadece uygunsuz içeriğe erişmeyi biraz zorlaştırıyor ama adına kanıp çocukları YouTube ile gözetimsiz bir şekilde baş başa bırakmak pek de mantıklı değil...