1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   boşalan

Gurur duyun, Türkiye tüm ülkeleri solladı...


 1. XER0

  XER0  

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.178
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Türkiye benzinde en yakın rakibine 55 kuruş fark attı...

  [​IMG]

  Akaryakıta gelen ÖTV zammı ile birlikte Türkiye, dünyanın en pahalı benzinini satan ülke rekorunu, kimsenin yakalayamayacağı bir seviyeye çıkardı. Bütçe açıkları ile boğuşan komşumuz Yunanistan’da bile 1 litre benzinden sadece 1.1 liralık vergi alınırken, Türkiye’de benzinden 2.45 TL vergi alınıyor. 1 litreden alınan vergi, rafineri çıkış fiyatının 2.7 katını geçiyor

  Akaryakıt ürünlerine yılın son günü gelen zam büyük tepki çekti. Akaryakıt başta olmak üzere sigara ve içkiye zam geleceği uzun süredir konuşulurken, özellikle akaryakıttaki ÖTV artış oranları herkes için sürpriz oldu. Akaryakıt sektörü, ağırlıklı olarak benzinde yapılacak ÖTV zammının 1 litre benzinin satış fiyatı 3.40 TL seviyesinden 3.50 TL seviyesine yükseltilmesini bekliyordu. Ancak ÖTV artışı 20 kuruş olunca 1 litre benzinin fiyatı da 3.65 TL’yi buldu.

  Türkiye yeni vergi artışları ile birlikte akaryakıtta en çok vergi alan ülke pozisyonunu güçlendirdi. Yüzde 65.1 vergi oranı ile Almanya’nın 0.1 puan önünde olan Türkiye, aradaki farkı son zamla birlikte 2 puanın üzerine çıkardı. Almanya’da 1 litre benzinden alınan vergi oranı yüzde 65 olarak belirlenirken, Türkiye’de ise yüzde 67.12’yi buldu.

  Fiyat olarak bakıldığında da Türkiye, açık ara Avrupa ve dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülke durumunda. Türkiye’de 95 oktan 1 litre benzinin satış fiyatı 1.69 euroya denk geliyor. Avrupa’da Türkiye’den sonra en pahalı benzini satan ülke Norveç. Norveç’te 1 litre benzin 1.44 euroya satılıyor. Yani Türkiye, en yakın rakibine euro cinsinden 25 cent ya da 55 kuruş fark atmış durumda. Avrupa’da en ucuz benzinin satıldığı ülke ise 1.01 euro ile Polonya olarak dikkati çekiyor. Ekonomik krizin en çok etkilediği ülkelerin başında gelen Polonya’da enerji fiyatları ve dolayısıyla sanayinin tüm maliyetleri artmasın diye benzinin satış fiyatı 1.01 euroda tutuluyor. Türkiye gibi ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da dahi 1 litre benzinin fiyatı 1.07 euro seviyesinde. İspanya’da da 1 litre benzin 1.08 euroya ya da bir başka hesapla 2.32 TL’ye satılıyor. ABD’de ise otomotiv sektöründeki canlılık kaybolmasın diye 1 litre benzin 0.48 euroya satılıyor.


  Ya vergiler olmasaydı

  Türkiye’de 3.65 TL’ye satılan 1 litre benzinin açılımına bakıldığında 2.45 TL ile en yüksek payı devletin aldığı görülüyor. Türkiye rafineri çıkış fiyatının 2.7 katı vergi koyarak da bir başka rekorun sahibi bulunuyor. Şayet ÖTV ve buna bağlı KDV olmasaydı Türkiye’de 1 litre benzini yaklaşık 1.20 TL fiyatla satmak mümkün olabilecekti.

  Şarapta sıfır ÖTV sadece 30 liralık ürünlere yarar


  Şarap Üreticileri Derneği Başkanı Güner, kaliteli şarapta ÖTV oranının sıfırlanmasının ithal ürünlere yarayacağını söyledi. Güner, “Türkiye’de tüketimi en fazla olan raf fiyatı 8-12 lira arasındaki şarapların üzerindeki vergi yükü artacak. 30 liralık ürünlerde ise indirim olabilecek” dedi

  Şarap Üreticileri Derneği Başkanı ve Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Güner, şarapta ÖTV’yi sıfırlayan, maktu vergiyi artıran düzenlemenin yabancı şaraplara yarayacağını savundu. Güner, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, AB uyum çalışmaları kapsamında kaldırılması beklenen ÖTV’nin sıfırlandığını, sofra şarabına uygulanan maktu verginin ise litrede 1.75 liradan 1.95 liraya çıkarıldığını söyledi.


  12 liralıklarda indirim olmaz

  Düzenlemenin AB’nin istekleri çerçevesinde hazırlandığını ve Avrupalı şirketlerin iç piyasaya hakim olmasının önünü açacağını iddia eden Güner, “Yeni düzenleme ithal şaraplara ve yüksek kalitede mahzen şarabı üreten yerli üreticilere yarayacak. Türkiye’de tüketimi en fazla olan raf fiyatı 8-12 lira arasındaki şarapların üzerindeki vergi yükü artacak. Bu grupta raf fiyatlarında bir değişim olmayacak. 30 lira seviyesindeki ürünlerdeyse bir indirim görülebilecek” dedi.

  Bir süredir yabancı firmaların Türkiye pazarında etkili olmak için çalışma yürüttüğünü, vergilerin bu konuda yerli üreticilere destek sağladığını kaydeden Güner, yeni düzenlemeyle yerli üreticiler için koruma kalkanının kalktığını, birkaç yıl içinde raflarda ithal markaların ağırlık kazanacağını iddia etti.

  Vergideki düzenlemenin sevindirici bir gelişme gibi yansıtılmasının yanlış olduğunu dile getiren Güner, “Sadece yüksek kalitede üretim yapan şirketler için olumlu bir haber olabilir. Ancak piyasada kendini yeni yeni tanıtmaya çabalayan Türk şaraplarını zor günler bekliyor. Tüketici ’ithal şarap daha iyidir’ algısı içinde. Katma değerini ülke içinde bırakan ürünlerin ithal ürünlere karşı mücadele verdiği bir sürece giriyoruz” dedi. Güner, yeni düzenlemeyle devletin vergi gelirlerinin artacağını da sözlerine ekledi.


  Yediğimiz kazığın haddi hesabı yok..


   
 2. MaRJiNaL

  MaRJiNaL  

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sensormatic Güvenlik Sistemler Tic. Aş. SSTD
  ohaaaaaaaaaaa 8O 8O 3.65 8O tasaruf yapalım diye motor aldık ona biniyoduk. artık onada binemicez. vay anasını :!!&%&! :!!&%&! sin: sin:

  ......... pray:
   
 3. TorQ

  TorQ rank8

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.693
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Satasma Baba Yorgun xD
  Helal Olsun Başka Söyleyecek Söz Bulamıyorum
  P.s:Sanada %100 Katılıyorum bro Hakkaten Kazığı Yemişiz Ama Farkında Olan Yok
   
 4. MaRJiNaL

  MaRJiNaL  

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sensormatic Güvenlik Sistemler Tic. Aş. SSTD
  abartı kardeşim bu kadar da olmaz ki ya. 2.7 kat kâr'la halka hizmet anlayışımı olur sin: sin:


  ..... pray:
   
 5. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir
  Tek kelime ;

  :lol:
   
 6. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.498
  Beğenilen Mesajlar:
  385
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  daralıyorum benzin problemi çekmeyen bir şoför tanımadım ben dahil :P
   
 7. TheRage

  TheRage olduser

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.237
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ehliyete mi ne zam gelmiş ve oranı &66...ya bu nedir?Her ama Herşey olabildiğince zamlanıyor lakin herhangi bir sıkıntı yok.Durup dururken canları isteyince zammı yapıyor bunlar
   
 8. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  31 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  arabam yok ne rahat adamım :P