1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Güneş Sistemi'nde yolculuk daveti


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]


  Başkentlilere Güneş Sistemi'nde yolculuk daveti.

  Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, 4 Nisan Pazar günü düzenleyeceği etkinlikte, gökyüzü meraklılarına astronomlar eşliğinde güneş sistemindeki Venüs, Mars, Satürn ile Andromeda ve Triangulum galaksilerini teleskoplarla izlettirecek.

  Rasathane yetkililerinden edinilen bilgiye göre, her yaştan gökyüzü meraklısına açık olacak olan etkinlikte katılımcılar, evrende neşeli bir yolculuğa çıkacak ve uzmanlar eşliğinde gözlem yapma fırsatını yakalayacak.

  Şehir ışıklarından uzakta gökyüzüyle buluşacak olan katılımcılar, ışık kirliliği altında unutulan yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve yıldız kümeleriyle görsel bir şölen yaşayacak.

  Saat 19.00'da başlayacak etkinlikte katılımcılar, havanın açık olması durumunda astronomlar eşliğinde Venüs gezegenini, ardından kızıl gezegen Mars'ı ve ilerleyen saatlerde ise halkalarıyla Satürn'ü, derin uzay cisimlerinden Yedi Kız Kardeş olarak bilinen Pleiades Açık Yıldız Kümesi'ni, Dünya'ya en yakın galaksilerden Andromeda Galaksisi'ni, Triangulum Galaksisi'ni ve Orion (Avcı) Bulutsusu'nu teleskoplarla görme şansına sahip olacak.

  Etkinlik programında çıplak gözle gökyüzü tanıtımı ve teleskoplarla çeşitli gök cisimlerinin gözlemlerinin yanı sıra Güneş Sistemi konulu bir sunum da yer alacak. Ayrıca görülebilen takım yıldızların mitolojik hikayeleriyle birlikte tanıtımı yapılacak.

  Teleskoplarla gözlem deneyimi yaşayarak gözlem araçlarının ve bir rasathanede kullanılan aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini görmek isteyenler için de Rasathane Müzesi etkinlik boyunca açık kalacak.

  Yıl boyunca etkinliklerine devam edecek olan Rasathane, Bilim-Toplum Buluşması ile gökyüzü meraklılarına her ayın ilk hafta sonu kapılarını açmayı sürdürecek.

  Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye http://rasathane.ankara.edu.tr adresinden ulaşabiliyor.