1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Gül: EMASYA'nın kaldırılması yerinde


 1. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  Cumhurbaşkanı Gül, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde yapılabilecek olası bir değişiklikle ilgili konuştu. Gül, EMASYA protokolünün kaldırılması noktasının doğru olduğunu belirtirken protokolün nasıl kalkacağını da izah etti.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin geldiği hukuk standartları ve hukuk anlayışı çerçevesinde kendisinin de EMASYA Protokolü'ne gerek olmadığı kanaatinde olduğunu söyledi.

  Gül, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Gül, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde yapılabilecek olası bir değişiklikle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, Milli Güvenlik Siyaset belgelerinin belli periyodlarda zaman zaman ele alındığını anımsatarak, bu belgelerin o günün şartları, anlayışı ve beklentileri çerçevesinde yazıldığını ifade etti.

  Yeni bir siyaset belgesinin hükümetin iradesi çerçevesinde yazılabileceğini belirten Gül, belgenin nasıl yazılacağının da belli olduğunu kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Gül, Milli Siyaset Güvenlik Belgesi'nin yol gösterici olduğunun altını çizerek, ''Bunlar Anayasa maddesi, kanun değildir. Her ülkede olduğu gibi Türkiye'nin de stratejik güvenlik belgesi olması doğrudur ve bu da bugünün şartlarına göre yeniden hazırlanabilir. Bunda herhangi bir anormallik söz konusu değildir'' diye konuştu.

  Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın EMASYA Protokolü'nün kaldırılacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de şöyle konuştu:

  ''EMASYA, İçişleri Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanmış, kendi mantığı ve hukuku olan bir protokoldür. Ben de bugünkü hukuk anlayışımız ve geldiğimiz hukuk standartları çerçevesinde buna gerek olmadığı kanaatindeyim. İçişleri Bakanlığı ve TSK nasıl ortak imzaladılarsa ortak imzalarıyla buna son vermelerinin doğru olduğu kanaatindeyim. Bütün bunlar hükümetin vereceği karardır. Türkiye'yi yöneten ve TBMM'ye karşı sorumlu olan hükümettir.''

  Cumhurbaşkanı Gül, Tekel işçilerinin eyleminde çözüm için devreye girip girmeyeceği sorusunu ise ''Ben bununla ilgili Türk-İş yöneticilerine de Başbakan'a da görüşlerimi ifade ettim. Ümit ederim görüşülerek bir neticeye ulaşılır'' diye yanıtladı.

  EMASYA protolokü Balyoz Eylem Planı ile yeniden gündeme gelmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan protokolün kaldırılması için çalışma başlatıldığını belirtmişti.

  Kaynak:Haber7
   
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  EMASYA'yı değil GÜL, TC kaldıramaz kuzum şaka mı yapıyorlar bunlar alacaklar başlarına büyük bir dert sıkıntısını halk olarak biz çekeceğiz wahhh...