1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

GSM'de sanal operatör kaygısı


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  GSM'de sanal operatör kaygısı
  Sanal operatörlükte duble vergi kalkınca GSM operatörleri telaşlandı

  [​IMG]

  FENERBAHÇE, Galatasaray, Trabzonspor gibi milyonlarca taraftarı olan spor kulüplerinin, dört gözle beklediği sanal operatörlükte eşik aşıldı. Meclis'te, önceki gün geçen torba yasasıyla birlikte, sanal operatörlükte ‘duble vergi'ye neşter vuruldu. Düzenlemeyle, aynı anda hem GSM, hem de sanal operatörlerin, gelirleri üzerinden Hazine'ye yüzde 15 oranında pay aktarmasının önüne geçildi.

  Bu gelişmeler Meclis'in son mesai gününde, kamuoyunda ‘Torba Yasa' olarak bilinen 63 maddeden oluşan düzenleme ile oldu. Pakette yer alan sanal operatörlüğe ilişkin maddenin de yasalaşmasıyla Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor gibi milyonlarca taraftarı olan spor kulüpleri ile on binlerce müşteri ağı bulunan şirketlerin, dört gözle beklediği sanal operatörlükte de kritik eşik aşıldı. Düzenleme, sanal operatörlüğün önünde engel olarak gösterilen ‘duble vergi' uygulamasına ilişkin tartışmaları bitirdi.

  GSM'E VERGİ AYARI
  Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, söz konusu düzenlemeden önce hem ana operatörden (Turkcell, Vodafone ve Avea), hem ana operatörün alt şirketi gibi (Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın deyişiyle yavru operatör olarak) çalışacak sanal operatörden, yüzde 15'er oranında Hazine payı alınması konusunda bazı tartışmalar bulunduğuna dikkat çekerek, "Yasayla birlikte yalnızca ana operatörden Hazine payı alınacak. Bu alanda çifte vergilendirme söz konusu olmayacak" dedi.

  GSM OPERATÖRLERİNDE, SANAL OPERATÖR KAYGISI
  GSM operatörleri, sanal operatörler konusunda kaygılı. GSM operatörleri, Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu(BTK) ile yaptıkları görüşmede, Avrupa'daki uygulamalara işaret ederek, sanal operatörlerin çoğu zaman ‘prestij' ya da ‘reklam' için piyasaya girdiklerine işaret etti. Bu amaçla hareket eden sanal operatörlerin, zararı göze alarak, düşük fiyatlarla aboneleri konuşturduğunu, sanal operatörlüğün bu yönüyle piyasada dengelerin bozulmasına yol açabileceği kaygısını iletti.

  GERİ SAYIM BAŞLADI
  Yasayla birlikte sanal operatörlük için geri sayım başladı. BTK, sanal mobil operatörler için verilecek numara bloklarını belirledi. Buna göre sanal mobil operatörlere 0510 ile 0520 arasındaki numaralar tahsis edilecek. Sanal operatörler en az 100 adet numara alacak. Sanal operatör, bunun karşılığında BTK'ya 15 TL (her bir numara için 15 kuruş) ödeme yapacak. BTK yetkilileri, bugüne değin yalnızca Net Ankara'ya sanal operatörlük için numara tahsisi yapıldığını kaydetti.
  Net Ankara ise "0510, 222 xx xx" ile başlayan numara blokunu alarak, ilk sanal mobil işletmeci oldu.

  SANAL OPERATÖRLÜK NEDİR?
  Galatasaray Aslancell, Fenerbahçe Kanaryacell, Trabzonspor Trabzoncell markasıyla bir şirket kuracak.
  Bu şirketler; Turkcell, Avea ya da Vodafone ile anlaşacak. Şirket, anlaşma yaptığı GSM operatörünün ‘sanal operatörü' olacak. Sanal operatör, anlaşma yaptığı operatörden, taraftar ya da müşteri kitlesini ve sayısını dikkate alarak belli miktarda konuşma süresi satın alacak. Bu süreyi, taraftarlarına belli bir kar marjıyla satacak.
  Taraftarlar, Aslancell'in, Kanaryacell'in ya da Trabzoncell'in abonesi gibi işlem görecek.
  Sanal operatörlerin abonelerine; 0532, 0542 ya da 0505'le başlayan arama kodları değil 0510 ya da 0511'le başlayan numaralar verilecek.