1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Grafik Kartlarında Yeni Bir Yaklaşım


 1. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  HD 4800 serisi ve RV770 grafik işlemcisinin detaylarına inmeden önce, AMD'nin düzenlediği etkinliklerde de özellikle belirttiği, yeni yaklaşım ve stratejisinden bahsetmekte fayda var. ATI grafik işlemcilerinde firmanın şimdiye kadarki yaklaşımı hep aynıydı. Öncelikle yeni nesil işlemcinin en yüksek performanslı modeli tanıtılırdı, örneğin R600 işlemcisi ve Radeon HD 2900XT. Ardından bu işlemcinin revize edilmiş ve hafifletilmiş, daha uygun fiyatları piyasaya sürülürdü, aynı örneği sürdürürsek, RV630 ve 612 işlemcileri, Radeon HD 2600 ve 2400. Özellikle R500 ve R600 grafik işlemcisi ailelerinde bu durumu çok net şekilde gözledik.

  [​IMG]

  AMD şimdi bu sistemi bütünüyle değiştiriyor. Crossfire sisteminin ve çift işlemcili ekran kartlarının artık yeterince olgunlaştığını düşünen firma, artık en üst düzey için tek bir süper işlemci tasarlamıyor, bunun yerine ölçeklenebilir orta düzey bir işlemci tasarlayıp, çok üst düzey performans için bu işlemciden iki tane kullanan kartlar geliştirmeyi amaçlıyor. Yani firma en üstten alta doğru ürün ailesini genişletmek yerine, artık direkt olarak orta düzeyden başlayıp, hem üste hem de alta doğru genişlemek planında. Bu nedenle de firmanın yeni işlemcisi beklendiği üzere R700 kodunu taşımıyor, RV770 kodunu taşıyor.

  AMD, zaten en baştan beri modüler olarak planlanan RV770'i istediği kadar kesip biçerek, daha düşük performanslı ve daha ucuz modeller üretmekte özgür. Performans açısından daha üst düzeye tırmanmak içinse firma bir baskılı devre kartına iki adet RV770 koyarak, şimdiki HD 3870 X2'lerdeki sistemle performansı katlayacak. Aslına bakarsanız HD 4870 X2 şu anda hazırlanmış, tasarımı bitmiş bir ürün. AMD bu kartı piyasaya sürmek için sadece uygun zamanı ve piyasa şartlarını bekliyor.

  199$'a TeraFLOPS İşlem Gücü


  AMD, daha HD 4800 ekran kartların tanıtmadan önce reklamlarını yayınlamaya başlamıştı ve bu reklamların sloganı "Uleash One Tera" idi. Zaten bu cümleyle, işin içinde TeraFLOPS düzeyinde işlem gücü içeren bir şeyler olduğunu herkes anlamıştı. Yeni grafik işlemcisinin resmi tanıtımıyla, aklımızda soru işareti kalmadı: AMD, 1 TeraFLOPS işlem gücünde bir grafik işlemcisini tanıtmaktaydı. Üstelik işin ilginç ve keyifli yanı, 1 TeraFLOPS gücünde olan model serinin en üst üyesi bile değil.

  TeraFLOPS Nedir?
  Tera, 1 trilyon (1012) ölçüsünde bir ön ek. FLOPS ise FLoating point Operations Per Second, yani saniyedeki kayar nokta işlem sayısı anlamına gelen bir kısaltma. TeraFLOPS, saniyede 1 trilyon kayar nokta işlem yapabilme kapasitesinde bir işlem gücünü anlatmakta.

  Firma, bu konuda 1996 yılında yapılmış olan ve dünyada ilk kez 1 TeraFLOPS işlem gücünü sağlayan ASCI Red süperbilgisayarını örnek olarak kullanıyor. 1996'da yapılmış olan bu sistem, bu işlem gücünü elde edebilmek için 10000 adet Pentium Pro 200 MHz işlemci kullanmakta ve toplamda 1 Mega Watt elektrik gücü gerektirmekte. Şimdi, aynı işlem gücünü Radeon HD 4850 ekran kartı, 199$ maliyet ve 110 Watt güçle sağlamakta