1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Gözler gerçekten de ele veriyormuş


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]


  Yapılan araştırma gözlerin 'ruha açılan pencere' olduğunu doğruladı.

  Araştırmacılar bakışların takip edilmesiyle kişinin ne düşündüğünü anlamanın mümkün olduğunu söylüyor.

  Melbourne Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından yürütülen araştırmada, gönüllülerden 1 ile 40 arasında sayılar düşünmeleri istendi.

  Araştırmacılar, bu sırada gönüllülerin göz hareketlerini izleyerek bir harita çıkardı ve her birinin hangi sayıyı düşündüğünü tahmin edebildi.

  Current Biology dergisinde yayınlanan araştırmada, sağ elini kullanan 12 kişi karartılmış bir odaya konuldu. Gönüllülerin her birinden bir ile 40 arasında sayıları düşünmeleri istendi. Gönüllülerin karanlık odada büyüyen gözbebeklerinin hareketleri bu sırada detaylı bir şekilde izlendi ve kaydedildi. Göz bir parça sola ve aşağıya doğru hareket ettiğinde seçilen bir sonraki sayının daha küçük olduğu, sağa ve yukarı hareket ettiğinde ise daha büyük olduğu tespit edildi. Araştırmacılar yöntemin yüzde 60 oranında doğruluk sağladığını belirtiyor.

  Araştırma, 'düşünce okumanın' bilinçsizce ortaya konulan yüz ifadeleri üzerinden gerçekleştirilebileceğini ve bu anlamda göz hareketlerinin büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor.

  Araştırmayı yapan ekipten sinir sistemi uzmanı Doktor Michael Nicholls, "Açık bir şekilde gözler sadrece etrafımızdakileri görmemizi sağlamıyor. Aynı zamanda onlar zihnimizin işleyişine açılan bir pencere niteliği taşıyor" diyor.

  Araştırmada, "Gözlerin düşünceleri ele verdiği yönündeki yaygın görüşü desteklemenin dışında, bulgular, soyut düşünce süreci, vücudun eylemleri ve çevremizdeki dünya arasında karmaşık bağların mevcut olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma, basit bir şekilde sayıları düşünmeye gözün konumundaki sistematik değişimlerin eşlik ettiğini göstermesi açısından da önem taşımaktadır" deniliyor.