1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   erix

Görme Engelli Öğrenciler, İstanbul'da Tarih Yolculuğuna Çıkarıldı


 1. deltafx

  deltafx rank8

  Kayıt:
  23 Aralık 2013
  Mesajlar:
  184
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLER, İSTANBUL'DA TARİH YOLCULUĞUNA ÇIKARILDI


  'Engelsiz Eğitim Programı' kapsamındaki görme engelli öğrenciler, İstanbul'un tarihi mekanlarını gezdi. Öğrenciler, tarihi yapıların duvarlarını, sütunlarını ve işlemelerini dokunarak hissetme fırsatı yakaladılar.


  Turkcell’in özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde 2015 yılında başlattığı 'Engelsiz Eğitim Programı'nda eğitim gören öğrenciler, İstanbul'da tarihi mekanları dolaştı. Görme engelli öğrenciler Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Ayasafya Camisi ve Sultanahmet Meydanı'nda tarih yolculuğuna çıktı. Gezi boyunca bir rehber eşliğinde göremedikleri yerlerin bilgilerini alan öğrenciler tarihi yapılara dokunarak hissetmeye çalıştılar.


  Görme engelli öğrencileriyle geziye katılan Hatice Öğretmen, gezi sırasında yanlarında gezilen yerleri anlatan birileri olmadığı zaman sadece yürüdüklerini belirterek " Biz bugün sarayları gezeceğiz. Sarayların içinde herşey camların içinde saklı dokunamıyoruz onlara. Bunları birinin anlatması gerekiyor" şeklinde konuştu. Çocukların gezerek tarihi canlı canlı duyacaklarını ifade eden Hatice Öğretmen, "Eğitimde teorinin çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Eğitimde uygulama daha etkilidir. Çocuklar şimdi sarayları gezerek müzeleri gezerek tarihte neler olduğunu birebir duyarak öğrenmiş olacaklar" dedi.


  Eğitim verirken sesli materyaller kullandıklarını dile getiren Hatice Öğretmen, "Bilgisayarımızda konuşan programlar var. Kabartma yazı kullanıyoruz. Bütün kitapları kabartma olarak elde edemediğimiz için teknolojinin bize çok faydası oluyor. Bakanlığımız ile Turkcell'in birlikte yapmış olduğu projeyle okulumuza bir teknoloji sınıfı kazandırıldı. Bu teknoloji sınıfıyla da çocuklarımız istedikleri gibi araştırma yapabiliyorlar. İstedikleri videoyu izleyebiliyorlar" ifadelerini kullandı.


  Geziye katılan öğrenciler ise tarihi yerleri gezmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek yeni bilgiler öğrendiklerini söylediler.