1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Google'ın tehdidi Baidu'ya yaradı


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Google'ın en büyük rakibi Baidu'nun yüzü güldü. Çinli şirketin net karı yarıya yakın artarken, hisse senetlerinde belirgin artışlar gözlendi.

  Çin’in en popüler arama motoru olan Baidu'dan yapılan açıklamada, Google'ın ülkedeki operasyonlarını sona erdirebileceğini duyurmasından sonra müşterilerin şirkete olan güveninin arttığı kaydedildi. Baidu'nun kurucusu ve CEO'su Robin Li, Google'ın ülkeyi terk etmesinin şirketi nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soruya,

  “Bundan faydalanmayı bekliyoruz. Müşterilerimizin güveni belirgin biçimde arttı” yanıtı verdi.
  Baidu’nun geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği net karın ise yüzde 48 arttığı bildirildi. Son çeyrek kârını ek olarak, ilk çeyrek kârının beklentilerin çok üstünde gerçekleşeceğine dair beklentilerin etkisiyle Nasdaq borsasında işlem gören şirket hisseleri çıkışa geçti.

  Hong Kong merkezli yatırım kuruluşu CLSA analisti Elinor Leung, “Google'ın geleceği üzerindeki belirsizlikler, reklam verenleri seçenekler aramaya itiyor. Baidu ise seçenekler arasında en başta yer alıyor” dedi.

  Çinli internet şirketlerinin hisselerine görülen genel düşüş eğilimine karşın, Google'ın tehdidinden bu yana Baidu'nun Nasdaq borsasında işlem gören hisseleri yüzde 15’e yakın değer kazandı. Çin'in piyasa değeri en büyük internet şirketi Tencent’in hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 20’den fazla düşüş kaydederken, e-ticaret devi Alibaba hisselerinde yeni yılda yüzde 13'lük düşüş görüldü.