Dünyanın en ünlü arama motoru Google, yıllardır değiştirmediği ve bu yüzden oldukça eleştiri aldığı ara yüzünde büyük(!) bir değişikliklere gitti... Ancak bu büyük değişiklik şimdilik sadece bazı kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyor.

Google'da rutin aramalarımdan birini yaparken sonuç sayfasının farklı bir şekilde listelendiğini gördüm. Heyecanla yenilikleri incelerken aynı zamanda bu değişikliği çalışma arkadaşlarımla paylaştım.

Ancak bu paylaşımım ilginç bir durum ortaya çıkardı. Diğer arkadaşlarım herhangi bir değişiklik göremediklerini söylüyorlardı. Tam halüsinasyon gördüğümü düşünürken bir arkadaşımın daha 'evet değişmiş' demesi ile bu kötü ruh halinden sıyrılıverdim. Peki, Google'da neler değişmiş?

ANA SAYFA

Öncelikle, ana sayfasında yer alan ve daha önce büyütülen 'arama' bölümü gölgeli bir çerçeve ile süslenmiş ve butonlar gri degradeli hale getirilmiş. Arama yapacağınız kelime ile ilgili öneriler sunan layer penceresinde yazdığınız kelime 'vurgulu' bir şekilde yer alıyor.

Eee yani büyük değişiklik dediğiniz, bir gölge ve buton mu dediğinizi duyar gibiyim ama acele etmeyin.

ARAMA SONUÇ SAYFASI

Arama yaptıktan sonra daha önce opsiyonel olarak açılıp kapanan 'Seçenekleri göster' bölümü artık sol tarafta açık olarak geliyor. Sol menüde yer alan seçeneklerde Görseller, Videolar, Haberler, Kitaplar, Bloglar, Güncellemeler, Tartışmalar seçenekleri yer alıyor. Hemen altında Türkçe sayfalar ce Türkiye'den sayfalar seçenekleri bulunuyor.

Bu bölümün hemen altında asıl farkı oluşturan seçenekler 'zamanlar' başlığı altında önümüze çıkıyor. en son, son 24 saat, geçen hafta, geçen ay, geçen yıl, özel aralık gibi seçeneklerin yer aldığı bölümde arama sonuçlarını filtreleme imkanına kavuşuyorsunuz.

Standart görünüm sekmesinin altında ise sayfadaki görseller, sayfa önizlemeleri, çevrilmiş arama seçenekler yer alıyor.

Sayfadaki görseller seçeneği de oldukça dikkat çekici.

GÖRSEL ARAMALARI

Görsel aramalarında daha önce eklenen resmin hakim rengine göre aramanın yanı sıra 'Yüz arama' seçeneği ile portre resimlere, 'çizim' seçeneği ile de illüstrasyon ve karikatürlere ulaşılabiliyor. Renkli veya siyah beyaz fotoğraf ve küçük resim seçeneklerinin de olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

VİDEO ARAMALARI

Bu sekmede de videonun uzunluğu ile ilgili seçenekler sunulmuş. 3 temel süre seçeneği ise şöyle: Kısa (0-4 dak), orta (4-20 dak), uzun (20 dak. veya daha uzun)

DİĞERLERİ

Güncellemeler başlığı altında Google'ın twitter'a rakip uygulaması Buzz'daki mesajlara ulaşılabiliyor ve bu bölümde arama yapılabiliyor. Bloglarda ve haber gruplarında seçenekler temel seviyede kalmış.

Bir de sayfanın en altında yer alan bol 'O'lu arama sayfa sıralamasının görseli biraz daha belirgin ve hacimli hale getirilmiş.

Hani nerede?, Biz bu değişiklikleri göremiyoruz diyenler için ekran görüntülerini aşağıda veriyorum.

Yukarı Alt