1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Google’dan anında tercüme hizmeti


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  [​IMG]
  Google 29 farklı bot ile Google Talk üzerinde farklı dillerde anlık çeviri hizmeti vermeye başladı. Google'ın tercüman botlarını arkadaş listenize ekliyorsunuz ve bu botlara çevirttirmek istediğiniz cümleyi ya da kelimeyi yazıp gönderiyorsunuz. Bot da size cevap olarak cümlenin ya da kelimenin tercüme edilmiş halini geri gönderiyor.[/b]
  Örnek vermek gerekirse; İngilizce'den Çince'ye çeviri yapmak istiyorsunuz. en2zh@bot.talk.google.com botunu Google Talk listenize eklemeniz gerek. Ardından bu bota İngilizce attığınız mesajlar anında Çince'ye çevrilmiş olarak geri dönüyor.
  Şu anda Google'ın çalışır durumda 29 adet tercüman bot'u bulunuyor. Ancak maalesef bu botlar arasında şimdilik Türkçe tercümanı yok. Ancak yine de en azından İngilizce bilenler için Çince, Rusça, Japonca ya da Fransızca çeviri yaptırabilmek güzel bir imkan.

  Google'ın bu konuda rakibi belli. Altavista'nın Babelfish hizmeti... Ancak şimdilik Babelfish, Google'dan daha avantajlı durumda. Çünkü Babelfish'te metin çevirisinin yanında web sayfası çevirisi gibi -her ne kadar problemli çalışsa da- kullanışlı bir hizmet daha var. Ayrıca Babelfish'i kullanmak için herhangi bir program yüklemek ya da üyelik almak zorunda değilsiniz. Ancak Google'da hem Gmail hesabına sahip olmanız hem de Google Talk yazılımı yüklemeniz gerekiyor. Ancak muhtemelen bu daha başlangıç. Google, Babelfish'i bitirmek için elinden geleni ardına koymayacaktır.

  Siz de Google Talk kullanıyorsanız aşağıdaki bot isimlerini arkadaş listenize ekleyebilirsiniz. 2 rakamının önündeki iki harf hangi dilden çeviri yaptırmak istediğiniz, arkasındaki iki harf ise hangi dile çevirmek istediğinizi belirliyor. Her bot isminin sonuna
  @bot.talk.google.com eklemeniz gerekiyor.

  ar2en, bg2en, de2en, de2fr, el2en, en2ar, en2de, en2el, en2es, en2fr, en2it, en2ja, en2ko, en2nl, en2ru, en2zh, es2en, fi2en, fr2de, fr2en, hi2en, hr2en, it2en, ja2en, ko2en, nl2en, ru2en, uk2en, ur2en, zh2en.
   
 2. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Bunlar Fazla Kullanıslı Degil

  Ben Size ProCeviri'yi Oneririm

  --Dil Yamasını Yuklerseniz Oda 29 Dil Bilir extraokk
   
 3. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Ama Tesekkurler detective