1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Google'da büyük değişim!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Google'ın büyük değişimi devam ediyor...

  Caffeine ile arama metodunu baştan aşağı değiştiren Google, şimdi de çok farklı yenilikler peşinde.

  [​IMG]

  Google kendini geliştirmeye devam ediyor. Caffeine güncellemesinin üzerine şimdi de yeni bir depolama sistemi geliştiriliyor. Bu yeni bir dosya sistemi ve veri merkezinden oluşuyor.

  Google 1999'da kendi mühendislerinin kurduğu sunucu ve sistemleri kullanıyordu. Dot-Com patlamasının yaşandığı o günlerde herkes pahalı sunucular alırken, Google anakartlar, sabit diskler ve diğer parçaları ucuza satın alıp kendi sistemlerini kuruyordu. Bu da Google'ın o dönemi izleyen krizde nasıl ayakta kaldığını ortaya koyuyor.

  Google mühendisleri o günün Google'ında zaman zaman 500 ila 1000 sunucunun kaybolup ancak saatler sonra geri getirebildiğini anlatıyor. Google, o zamanlar kendi dosya sistemi olan Google File System'i oluşturmuştu. Daha sonra çok daha gelişmiş yeni bir dosya sistemi daha oluşturan Google'ın ve kullanıcıların ihtiyaçları artmaya devam ediyor.

  Bugünkü Google'ın sorumlulukları çok daha büyük ve kullanıcıların depoladığı veriler önemli. Şimdilik Google detayları paylaşmasa da, mühendislerinin yeni bir Google dosya sistemi ve bunu kullanacak veri merkezi kurduklarını açıkladı. Bu yeni sistem oluşan hatalarda daha otomatik bir şekilde sorun giderecek.