1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Google yeniden Çin'de


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Dünyanın en büyük arama motoru Google Inc, Çin hükümetinin şirketin internet lisansını yenilediğini açıkladı.

  Google'ın sözcüsü Marsha Wang yaptığı açıklamada, dünyanın kullanıcı sayısı bakımından en büyük internet piyasası olan Çin'de şirketin lisansının yenilenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, şirketin Çin'deki kullanıcılar için internet arama ve yerel hizmetlerin sunumu konusunda geleceğe baktığını belirtti.

  Şirket geçen Martta yaptığı açıklamada, Çin'deki faaliyetlerini daraltma, bu ülkeden giriş yapanları, Hong Kong'a yönlendirme kararı aldığını bildirmişti.

  Google'un internet üzerinden yayımladığı açıklamasında, Çin'deki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini devam ettireceği, bu ülkedeki pazarlama faaliyetlerini koruyacağı, ancak bunların büyük ölçüde, Hong Kong merkezli Google'a, Çin'den giriş yapılabilmesine bağlı olacağı ifade edilmişti. "Google.cn" adresiyle Çin'den arama verenler, Hong Kong merkezli "google.com.hk" adresine yönlendirileceklerdi.

  Google, bilgisayarlarına, Çin üzerinden büyük çaplı korsan saldırıları düzenlendiğinin belirlendiğini, buna karşı Çin yönetiminin önlem alması gerektiğini belirterek, bu ülkeden tamamen çekilebileceğini belirtiyordu. Bu durum, zaten Çin'deki internet kısıtlamaları, para birimi Yuan'ın değeri, İran'a yeni yaptırımlar, ABD'nin Tayvan'a silah satışı gibi nedenlerle gergin olan Çin-ABD ilişkilerine yeni bir sorun eklemişti.