1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

GOOGLE Yasagına Resmi Açıklama


 1. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  Son günlerde yaşanan erişim problemlerinin bugün tavan yapmasına BTK'dan şaka gibi bir açıklama geldi!

  İki gün önce Google'ın kendi içinde yaptığı bir operasyonla bazı servisleri nin IP adreslerini değiştirmesi üzerine mevcut Youtube yasağını yeni IP'lere uyarlamaya çalışılması tam anlamıyla bir skandala yol açtı.
  Yeni IP numaraları Google'ın Youtube dışındaki diğer servisleri tarafından da kullanıldığı için Google Analytics, Google Translate ve Google Docs gibi sıklıkla kullanılan servisler de yasaklamadan etkilenmiş oldu.
  Konu ile ilgili beklenen resmi açıklama BTK tarafından yapıldı fakat BTK yetkilileri çözüm bekleyen yüz binlerce kullanıcının beklentisini boşa çıkararak topu Google'a attı!


  Google yasağı ile ilgili resmi açıklama geldi


  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) yapılan açıklamada, Google internet sitesinin erişiminin engellendiği yönündeki iddialara yönelik olarak, '''Yapılan işlem, erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin "IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir'' denildi.

  BTK'den yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış Google gibi kimi alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan internet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no'lu kararı gereği erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.

  Sonuç olarak http://www.youtube.com'a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.


  Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan internet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.''

  Bu açıklama ile geri adım atılmayacağının altı çizilirken ilgili düzenlemenin Google tarafından yapılması istendi!
   
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  wahhhh daral:
   
 3. iwontcry4u

  iwontcry4u rank8

  Kayıt:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.828
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Suz...
  Yakında EXL'a da çökecekler (:
   
 4. Aesify

  Aesify olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.368
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Off Topic
  Yazık...