1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Google hazretlerinin tahtı sarsılır mı?


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Google hazretlerinin tahtı sarsılır mı?

  Google’ın bulamadığını kim bulacak? Günde 5 milyar kelimenin döndüğü arama motorları artık anlam arayacak

  [​IMG]

  1990'lı yılların başlarında ABD'deki üniversite kütüphanelerinde bulunan kaynakları taramak için oluşturulan ilk arama motorları ve ardından 1995'te gelen internetin ilk yaygın dijital indeksi olan ve çoğumuza ilk arama motoru deneyimini yaşatan Altavista'dan günümüze çok şey değişti.

  Milyarlarca insanın internete açılış kapısı olan arama motorlarında her gün ortalama 5 milyardan fazla kelime aranır hale geldi. Bu aramaların yüzde 67'si Google'da yapılırken, 15 yıllık geçmişiyle Yahoo, geçen yıl Bing ile yenilenen Microsoft ve arkasına Çince'nin gücünü alan Baidu'nun toplam aramalardaki payı yüzde 20'yi ancak buluyor.

  "Hayatın anlamı nedir?" sorusuna henüz kelime değil anlam aramaya odaklanan semantik arama motorları da cevap veremiyor ama belki aralarından yeni bir "Google" çıkabilir.  DUCKDUCKGO
  Bu alternatif arama motoru, 2008 yılı sonunda açıldı ve şu anda aylık 200 binlik ziyaretçi sayısını geçti. Birden fazla anlamı olan kelimelerde, kullanıcıya sorduğu soruya göre arama sonuçlarını gösteren site, Bang seçeneği ile aranan kelimenin önüne (!) işareti konulursa kullanıcıyı direkt o siteye yönlendiriyor.
  Artılar
  Kişisel ayarlar kaydedilebiliyor. Youtube, Facebook, Twitter ve Amazon için arama yapabiliyor.
  Eksiler
  Bang! seçeneği kullanışlı ama Türkçe sitelerde henüz çalışmıyor. Arama sonuçlarını sunma hızı yavaş.  SPEZIFY
  Spezify, aranan kelimeyi resim ve video olarak kullanıcıya sunuyor. Arama sonuçlarını video, resim ve metin olarak sıralayabilen site, aynı zamanda sonuçları Twitter'daki 'twet'leri temel alarak filtreliyor.
  Artılar
  Görsel açıdan zengin içerik sunuyor. Mouse ve klavye tuşlarıyla sonuçları ekranda yakınlaştırıp, uzaklaştırabiliyor.
  Eksiler
  Kullanımı pratiklikten uzak. Metin arama gücü ve veri tabanı zayıf. Resim ve videolara odaklandığı için arama hızı yavaş.  KNGINE
  Mısırlı bilişim uzmanı Haytham El Fadeel'in kurduğu site internetin kontrolünün insanların elinden çıktığı web dünyası için atfedilen Web 3.0 temelli yapılmış. Kngine, bilgileri özet şekilde veriyor.
  Artılar
  Kullanışlı ve basit. Sorgulanan kelimeyi veya kelimeleri bire bir değil, anlama/cevaba odaklı arıyor.
  Eksiler
  Arama sonuç sayısı sınırlı. Fotoğraf ve metin/web sayfası arama dışında zayıf. İddiası olan Web 3.0'dan henüz çok uzak.  YEBOL
  Kurucusu Yahoo'nun başveri madenciliği araştırmacısı Dr. Hongfeng Yin olan Yebol, 2009 yılının ortasında arama motoru pazarına girdi. İnsan gibi düşünen bir arama motoru oluşturmak için yola çıkan Yin'e göre, geleceğin arama motoru günümüzün tıklama başına para kazanan temel mantığından çok farklı olacak. Anlam aramaya odaklanan Yebol, sonuçları fotoğraf, haber, video ve Twitter'ın yanı sıra internet sitelerine göre de sıralıyor.
  Artılar
  Detaylı arama, sonuçları filtreleme. İlk sayfadan toplu gösterim.
  Eksiler
  Kullanıcı arayüzü zayıf. Ana sayfa tasarımı pratiklikten uzak. Arama sonuç sayısı sınırlı.  GOBY
  Goby'ın kurucuları arasında Massachusetts Institute of Technology'den bir Türk (Müjde Pamuk) de bulunuyor. ABD'yi kapsayan Goby, kişisel arama motoru sunuyor.

  ARTILAR
  Seyahat ve etkinliğe odaklanan 350'den fazla kategori. Kullanıcı yorumları. Sosyal ağlara direkt bağlantı.
  EKSİLER
  Başvuru kaynağı olmaktan çok, etkinlik arama motoru olarak çalışıyor. Kapsama alanı şimdilik ABD ile sınırlı.