EliteTurk

Aileden
Kayıt
26 Ekim 2008
Mesajlar
9.661
Beğeniler
0
Şehir
Antalya Beach
Google Çin'den çekiliyor
Arama motoru Google, Nisan ayı başında Çin'den çekilebilir
China Business News gazetesinin şirketin Çin'deki personeline dayanarak yayımladığı haberinde, Çin hükümetinin uyguladığı sansür ve insan hakları savunucuları tarafından düzenlenen siber saldırılar nedeniyle arama motorunun 10 Nisan itibariyle ülkeden çekilebileceği belirtildi. Şirket ise habere ilişkin yorum yapmadı.

Gazetenin haberine göre, Google, ülkeden çekilmesi durumunda Çinli çalışanlarına isterlerse şirketin ABD'deki merkezinde çalışabileceklerini ya da Asya-Pasifik bölgesindeki faaliyetlerine devam edebileceklerini belirtmişti.

Şanghay gazetesinin haberine göre ise Google, geri çekilme kararını 22 Martta açıklamayı planlıyor.

Google, 12 Ocakta yaptığı açıklamada, Aralık ayında Çin kaynaklı ve büyük çaplı bilişim saldırılarının, Çinli insan hakları eylemcilerin hedeflediğini ve en az 20 başka şirketi daha etkilediğini kaydetmiş, Çin-ABD ilişkilerini olumsuz etkileyen olay Google'ı Çin'deki faaliyetlerini durdurmaya zorlamıştı.

Saldırılarda, Google'ın kod kaynakları ile dünyadaki Çinli insan hakları eylemcilerinin Gmail elektronik posta hesapları hedef alınmıştı.

New York Times, saldırılarda ayrıca ticari sırlar ve bilgisayar kodlarının çalınmaya, insan hakları eylemcilerinin hesaplarının ele geçirilmeye çalışıldığını ileri sürmüştü.
 
Yukarı Alt