1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Google Chrome OS


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.465
  Beğenilen Mesajlar:
  367
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Google Chrome OS


  [​IMG]


  Netbook cihazlarının bilgisayar piyasasında hatırı sayılır bir yer edinmesiyle birlikte, bu cihazların nispeten düşük donanım bileşenleriyle performanslı çalışabilecek işletim sistemi arayışları da hızlandı diyebiliriz. Önceleri üretici firmaların kendi cihazları için özelleştirdikleri Linux tabanlı ücretsiz işletim sistemleriyle gelen netbook'lar, ek bir ücret karşılığında Windows XP yüklü olarak da satın alınabiliyordu. Ancak hem Windows XP'nin bu cihazlardaki performansının beklentilerinin altında kalması, hem de işletim sistemi lisans ücretlerinin "hesaplı çözüm" olarak lanse edilen netbook'ların maliyetlerini arttırması, üretici firmaları başka alternatifler aramaya sevketmişti.

  Google'ın Chrome OS adını verdiği işletim sistemi de, yukarıda sözünü ettiğimiz arayışlara cevap niteliğinde hazırlanan bir çözüm. Firmanın bir süreden beri Linux tabanlı, uygulamaları web tarayıcısı penceresi içinde çalıştıracak ve performans konusunda iddialı bir işletim sistemi üzerinde çalıştığına ve konuyla ilgili gelişmelere, yeri geldiğinde bu sayfalarda yer veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde Chrome OS'le ilgili yayınladığımız haberde de, Google'ın merakla beklenen işletim sistemini bu hafta içerisinde gün yüzüne çıkarabileceği ihtimalinden bahsetmiştik. O haberimize kaynaklık eden TechCrunch sitesinin konuyla ilgili yayınladığı yeni bir gelişmeye göre Google, 19 Kasım 2009 Perşembe günü -yani yarın- Mountain View, California'da Chrome OS ile ilgili özel bir etkinlik düzenleyecek.

  Söz konusu etkinlikte Google'ın ürün yönetimi bölümü başkan yardımcısı Sundar Pichai ile mühendislik bölümü yöneticisi Matthew Papakipos basın mensuplarının karşısına çıkacaklar. Etkinlik çerçevesinde Chrome OS'in tanıtımı, bazı teknik sunumlar ve hatta işletim sisteminin çalışan sürümünün gösterilmesi planlanıyor. Tüm bu sunumlardan sonra bir soru-cevap faslının olacağı da belirtilmiş.

  Google'ın, Chrome OS'le ilgili bu özel etkinliğin üzerinden fazla bir zaman geçmeden, işletim sisteminin beta sürümünü veya hiç olmazsa kaynak kodunun bir bölümünü yayınlaması bekleniyor. Firma daha önceki açıklamalarında, işletim sistemi kaynak kodunu 2009 yılı bitmeden önce yayınlamayı planladığını beyan etmişti.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. sweetCHIEF

  sweetCHIEF globalmod

  Kayıt:
  24 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  19.693
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Beykoz
  Kullanıyorum gerçekten çok güzel ancak birde joymaxı vede Silkroad online sitelerini açsa daha güzel olacak. :P
   
 3. Quxera

  Quxera Bilgiliyim

  Kayıt:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.484
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  unun canı cehenneme !
  Kullanıyordum yararlı , kullanışlı.
   
 4. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A
  işletim sisteminden bahsediyorsunuz dimi , çünkü konuda bahsi geçen google'nin netbooklar için çıkardıgı yeni işletim sistemi :roll:
   
 5. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sade ve çok güzel .